Każdy szanujący się gospodarz domu, a przy tym złota rączka, powinien mieć w domu drabinę. Pozwoli ona nie tylko na sprawne i szybkie pomalowanie sufitu, ale również przywieszenie firanek, czy wymianę żarówki. Jak wybrać tę jedyną? Czym się sugerować? Na co zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności oczywiście na bezpieczeństwo. Przed kupnem drabiny koniecznie trzeba ją przetestować. Może zabrzmi to trochę banalnie, jednak warto na nią wejść, sprawdzić, czy wygodnie nam się stoi (to znaczy, czy schodki są odpowiednio wyprofilowane) oraz czy drabina posiada nóżki antypoślizgowe, inaczej będzie „jeździła”, zwłaszcza, jeśli będziemy wykonywali prace, na przykład na płytkach podłogowych. Warto zainteresować się również pasami wzmacniającymi, jeśli drabina je posiada, to znaczy, że na pewno nam się nie rozjedzie. Wreszcie drabina powinna być odpowiedniej wysokości, nie wybierajmy tej, która jest najwyższa, w myśl zasady „może kiedyś się przyda”.
Wśród drabin domowych królują drabiny rozstawne, które umożliwiają wejście z jednej lub dwóch stron. Dobra drabina powinna mieć solidne połączenia między schodkami. Najczęściej wykonana jest z lekkiego tworzywa, zwykle aluminium.
Ciekawym rozwiązaniem są też drabiny przegubowe, które charakteryzują się wszechstronnością zastosowań. Mogą być zarówno drabiną przystawną, jak i wolnostojącą, a nawet pomostem. Sprawdzą się w domu, ale też, gdy trzeba będzie wykonać praca na małych wysokościach, na przykład na zewnątrz.
Drabina powinna być dobrana zgodnie z potrzebami. Wyróżniamy cztery materiały, z których może być wykonana. Oprócz wcześniej wspomnianego aluminium, jest to jeszcze drewno, stal i włókno szklane, z czego ostatnia opcja jest najdroższa i najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów. Na potrzeby domowe powinna wystarczyć drabina aluminiowa, którą można kupić od 100 złotych wzwyż, w zależności od wysokości i marki.