Czym są panele winylowe?

Wykańczanie powierzchni podłogowych przysparza licznych dylematów co do selekcji ofert najlepiej odpowiadających naszym oczekiwaniom. Wynika do m.in. z bogactwa i różnorodności dostępnych produktów, gdzie do wyboru mamy drewno, płytki ceramiczne, panele podłogowe, czy wykładziny PCV.

Jedną z możliwych opcji stanowią panele winylowe. Bardzo często zdarza się, że pojęcie paneli winylowych jest zamiennie używane zarówno w stosunku do tradycyjnych wykładzin PCV, jak i nowoczesnych wykładzin LVT. Oba rodzaje wykładzin są produkowane z polichlorku winylu, jednakże przy zastosowaniu odmiennych technologii, decydujących o właściwościach, wyglądzie oraz cenie produktu. Powoduje to, że właściwe jest określanie mianem paneli winylowych właśnie wykładzin LVT, których podstawową cechą jest 5-cio warstwowa budowa (więcej o różnicach w wykładzinach LVT przeczytasz na https://www.taniobuduj.com.pl/kategoria/dla-budujacych/). Panele winylowe od lat są znane i stosowane na rynkach zachodnich ale dopiero od niedawna wzbudzają zainteresowanie polskich konsumentów.

Panele winylowe – dla kogo?

Ze względu na swoje właściwości, panele winylowe mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach, gdzie występuje duże natężenie ruchu. Doskonale zdają egzamin w miejscach, w których podłoga narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, czy też działanie wilgoci. Z tego powodu panele winylowe świetnie sprawdzą się w różnego rodzaju miejscach użyteczności publicznej (np. placówki oświatowe, placówki służby zdrowia, urzędy), obiektach handlowych, hotelach czy też lokalach gastronomicznych. Z paneli winylowych możemy również skorzystać wykańczając podłogi w naszych kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Dodatkowo, ze względu na dużą przepuszczalność ciepła, panele winylowe znakomicie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.

Zalety paneli winylowych

Przy produkcji paneli winylowych wykorzystuje się nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały. Dzięki temu są one niezwykle trwałe i ponadprzeciętnie odporne na czynniki mechaniczne oraz wilgoć, pod której wpływem nie ulegają odkształceniom. Najlepszą rekomendacją jest tutaj fakt, że producenci paneli winylowych udzielają gwarancji na okres 20-25 lat.

Dzięki specjalnym powłokom panele winylowe są również odporne na zabrudzenia oraz ścieranie. Podkreślić należy łatwość ich czyszczenia.

Panele winylowe odznaczają się  również wysokimi właściwościami antypoślizgowymi oraz wygłuszającymi (chodzenie po nich nie wyzwala dodatkowego hałasu). Podłoga wykończona panelami winylowymi jest ciepła, czego możemy doświadczyć chodząc po niej boso.

Kolejny atut paneli winylowych stanowi ich wzornictwo. Doskonale imitują one strukturę powierzchni kamiennych czy drewnianych, dzięki czemu posiadają bogate możliwości aranżacyjne.

Zaletą paneli winylowych jest także łatwość montażu. Są one dostępne jako płytki w różnych rozmiarach lub, w przypadku dużych powierzchni, w postaci dużych paneli. W domu czy mieszkaniu montaż bez problemu możemy wykonać samodzielnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *