Środków do drewna rynek oferuje co nie miara. Są wśród nich oleje, lakiery, lazury, bejce i impregnaty. Jeśli chcemy jednocześnie zabezpieczyć drewno przed niszczeniem i pokryć go połyskliwą warstewką, zmieniając jego kolor – lakierobejca będzie najlepszym wyjściem.
Lakierobejca to jak sama nazwa wskazuje połączenie lakieru i bejcy. Ponieważ w tym wypadku lakier będzie pełnił formę impregnatu, lakierobejcę możemy stosować na surowe drewno, zarówno oszlifowane jak i nie, bez konieczności pokrywania go jakimkolwiek innym środkiem impregnującym. Należy jednak zwrócić uwagę na to do czego jest sygnowana dana lakierobejca, ponieważ nie wszystkie powinny być używane do drewnianych elementów, przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Z reguły jednak może być ona stosowana do pokrywania parkanów, drewnianych płotów, listw, dachów i desek, które są częścią naszej architektury ogrodowej.
Lakierobejca podkreśla wygląd drewna – jego słoje i wzór, nadając mu także lśniący połysk. Jej drugą funkcją zaś jest pomalowanie drewnianych elementów na jakiś kolor. Może być to inny odcień drewna, jak na przykład mahoń czy dąb (stosowany na jasne gatunki drewna, takie jak świerk i sosna) lub też określoną barwę – biel, zieleń czy czerwony. W zależności od tego, jak ciemne jest nasze drewno uzyskamy jaśniejszy lub ciemniejszy odcień danego koloru. Dlatego będąc w sklepie i wybierając odpowiedni środek powinniśmy zwracać uwagę na palety kolorów, które pokażą nam, jaką barwę uzyskamy nakładając daną lakierobejcę na nasz gatunek drewna.
Lakierobejca może nam posłużyć do pokrycia drewnianych mebli ogrodowych, zarówno nowych, wykonanych z surowego drewna albo odnawianych, które wcześniej oczyścimy i oszlifujemy. Jeśli mamy do czynienia z materiałem, pokrytym wcześniej warstwą lakieru, powinniśmy go najpierw opalić i dopiero po zdarciu go i odpyleniu nałożyć nową lakierobejcę. Deski poddane uprzednio impregnacji lub olejowaniu także nadają się do pokrycia lakierobejcą – możemy mieć wtedy pewność, że materiał ten przetrwa długie lata w dobrej kondycji.