Gliniane domy ze słomianymi dachami nie są już reliktami przeszłości. Na całym świecie zaczyna się silnie rozwijać trend powrotu do korzeni i pro-ekologicznych działań, także w budownictwie. Takie materiały: jak drewno, słoma czy glina są tanie, trwałe i odnawialne, dlatego cieszą się coraz większą popularnością.
Jak wznosi się dom z gliny?
W gruncie rzeczy jest to budowla, którą po krótkim kursie można nawet postawić samodzielnie. Oczywiście przy pomocy paru innych rąk oraz niezbędnych narzędzi i materiałów. Glina może stanowić tynk – otaczać słomę lub inny materiał wypełniający i ocieplający bądź spajać rozmaite wypełniacze – trociny, keramzyt, trzcinę czy odpady drewniane. Szkielet domu można stworzyć drewniany. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym sposobem na budowanie z gliny jest układanie sprasowanych bloczków słomianych, które dociska się do siebie, wzmacnia deskami i zarzuca glinianą zaprawą – samą lub z czymś zmieszaną (na przykład z resztkami słomy). Na końcu nakłada się gliniane tynki. W ten sposób możesz wykonać również obłe ściany, kolumny, łuki czy inne ciekawe wykończenia powierzchni.
Co go wyróżnia?
Tani koszt i prostota budowania to nie wszystko. Dom z gliny jest niezwykle trwały i komfortowy, choć może się z tym jednoznacznie nie kojarzyć. Glina i sprasowana słoma nie palą się, ale jednocześnie zapewniają naturalną cyrkulację powietrza. Współgrają również z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi – w zimie tego rodzaju dom jest ciepły, a w lecie chłodny. Wszystko to dzięki niezwykłym właściwościom izolacyjnym, które wykazuje glina. Dzięki niej w domu powietrze jest zdrowe, a ściany nie pokrywają się wilgocią.
Nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny?
Dom z gliny jest najprostszym rodzajem budownictwa pasywnego. Dzięki temu, że ściany wykonane ze słomy i gliny mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła i doskonale je akumulują, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania.