Jedną z podstawowych funkcji domu jest ochrona przed zimnem. Niestety nie powstał jeszcze taki materiał by gwarantował 100% utrzymanie ciepła. W związku z tym należy używać dodatkowych metod ocieplania.
Istnieje wiele różnych materiałów używanych do ocieplania budynku. Jednym z bardziej cenionych i częściej używanych jest wełna mineralna. Może ona występować w formie płyty, maty, filcu oraz granulatu. Tak duży wybór sprawia, że wełna mineralna może być wykorzystana w różnego rodzaju pomieszczeniach.
Płyty, w wersji miękkiej, używane są do ocieplania podłóg poddaszy nieużytkowych, stropów drewnianych lub wewnętrznych ścianek działowych. Płyty twarde służą do ocieplania poddaszy użytkowych.
Do izolowania dachu najczęściej stosuje się maty z wełny mineralnej. Szczeliny ścian warstwowych oraz dachów skośnych i płaskich zabezpiecza się granulatem z wełny mineralnej.Do normalnego izolowania podłóg zazwyczaj stosowany jest filc.
Nie jest przypadkiem to, że wełna mineralna produkowana jest w tak wielu rodzajach i jest tak często wykorzystywana. Posiada ona bowiem wiele zalet.
Przede wszystkim posiada ona wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, co sprawia, że jest dobrym izolatorem termicznym. Doskonale izoluje także dźwięki, co pozwala na wyciszenie odgłosów pochodzących z zewnątrz.
Dzięki odporności na uszkodzenia mechaniczne zatrzymuje swoje właściwości na długi okres czasu. Co więcej, jest ona wodo- i ognioodporna. Odporna jest także na rozwijanie się w niej grzybów czy pleśni.
Użycie wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego budynku pozwoli na długie cieszenie się ciepłym domostwem oraz niższe koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Nie ma także obawy o zalęgnięcie się pleśni i stworzenie komfortowych warunków do rozwoje chorób czy alergii.