Płyty kartonowo-gipspowe, to bardzo popularny obecnie rodzaj materiału, który znajduje swoje szerokie zastosowanie w budownictwie, szczególnie zaś w pracach wykończeniowych.
Produkowane są w arkuszach z gipsu, które dodatkowo zabezpieczone są warstwą tektury z obydwu stron. Płyty dostępne są w różnego rodzaju grubościach, od 6,5 do 24 mm. Szerokość i długość to zaś 1200 i 600 mm na 2000 i 4000 mm.
Aby płyty odciąć do pożądanego wymiaru stosuje się specjalne noże. Sam montaż płyt natomiast polega na przykręcaniu płyt na wcześniej zainstalowanych konstrukcjach metalowych bądź drewnianych. Płyty kartonowo-gipsowe możemy także przyklejać za pomocą gipsu do powierzchni murowanych czy też wylewanych.
Płyty wykorzystuje się najczęściej do wykonywania ścianek działowych w budynkach. Służyć mogą również licowaniu powierzchni nierównych ścian wewnętrznych i sufitów.
Specjalny rodzaj płyt może być wykorzystywany również jako jastrych w podłodze lub dekowanie dachu.
Dużym plusem płyt kartonowo-gipsowych jest fakt ich wysokiego stopni ognioodporności. Z uwagi na tę ich właściwość, stosowane są również właśnie jako przeciwpożarowa osłona. W kontakcie z ogniem zachodzi tu bowiem reakcja chemiczna, wynikiem której pochłaniane są znaczne ilości ciepła, co zdecydowanie opóźnić może dotarcie ognia do bardziej łatwopalnych części budynku.
Etapy produkcji płyt kartonowo-gipsowych
Pierwszym etapem jest mieszanie gipsu z odpadami produkcyjnymi, zarówno tymi suchymi jak i mokrymi. Następnie wykonuje się kalcynowanie, dzięki któremu otrzymać mamy gips sztukatorski., który w kolejnym etapie miesza się ze specjalnie dobranymi komponentami. Dalej z otrzymanej masy formuje się tak zwane wstęgi, o odpowiedniej grubości. Następnie materiał twardnieje i odcina się z niego płyty o konkretnych wymiarach.