Wybór baterii łazienkowych wcale nie jest taki oczywisty, bo sklepy oferują coraz szerszą gamę produktów. Zanim wybierzemy się do sklepu, musimy przemyśleć, jakie baterie będą pasowały do wnętrza pomieszczenia.
Dobór baterii łazienkowych w dużym stopniu uzależniony jest od aranżacji łazienki. Jeśli łazienka ma nowoczesny design, to idealnie pasują do niej chromowane baterie o geometrycznych kształtach. Powinny być proste, bez ozdób. Natomiast do łazienek w bardziej klasycznym stylu można dobrać bardziej finezyjne baterie, na przykład z ozdobnymi pokrętłami. Do łazienek w stylu retro najczęściej dobiera się pozłacane baterie.
Drugim wyznacznikiem wyboru jest funkcjonalność i dobra jakość urządzeń. Uchwyt baterii powinien być tak skonstruowany, aby można było z łatwością obsługiwać go jedną ręką. Jeśli w domu są dzieci, to warto zainstalować baterie z termoregulatorem, który odpowiednio ustawiony, nie dopuści do poparzenia gorącą wodą. Taka bateria umożliwia także wyregulowanie ciśnienia wody. Bardzo ważny jest montaż baterii. Nie mogą znajdować się zbyt nisko umywalki, bo mycie rąk będzie niewygodne. Natomiast zbyt wysoko zainstalowane baterie będą powodowały rozchlapywanie wody. Najbardziej optymalną wysokością jest 20 do 30 centymetrów powyżej górnej krawędzi umywalki.
Jest przynajmniej kilka rodzajów baterii prysznicowych. Zwykłe słuchawki odchodzą do przeszłości. Teraz prysznic bierze się pod deszczownicą, czyli natryskiem o dużej tarczy, który posiada kilka poziomów intensywności natrysku. W nowoczesnych łazienkach, w których panuje minimalizm, ukrywa się baterię pod tynkiem. Na widoku zostaje tylko wylewka i pokrętła do regulowania temperatury i strumienia wody. Natomiast puszka pod tynkiem ukrywa urządzenie mieszające wodę ciepłą z zimną oraz elementy kierujące wodę do wylewki. Rzecz jasna, taka bateria musi zostać zainstalowana przed położeniem tynku i płytek, czyli na bardzo wczesnym etapie remontu.