O tym, że odpowiednie proporcje oraz składniki to podstawa, wiedzą nie tylko panie domu. Każdy budowlaniec oraz majsterkowicz zdaje sobie sprawę, że poprawne przygotowanie betonowej masy nie jest wcale takie proste.
Najpierw trochę teorii – beton to bardzo popularny materiał budowany, stwardniała mieszanka powstała z trzech głównych składników: wypełniacza (kruszywo), spoiwa (cementu) oraz wody (i ewentualnych domieszek, które nadają betonowej masie określone cechy). Skład betonu najczęściej ustala się na podstawie tablic, zawierających dokładne wytyczne, które pozwalają określić recepturę roboczą 1 metra sześciennego mieszanki – w jej przypadku liczy się przede wszystkim konsystencja, którą zapewnia odpowiedni stosunek wody do masy cementu. Każda zmiana w recepturze zmienia równocześnie właściwości betonu – dlatego przy jego produkcji tak ważna jest precyzja. Pod żadnym pozorem nie można dolewać wody, aby upłynnić mieszankę betonową – lepiej do za gęstej mieszanki dodać zaczyn cementowy (o takiej samej proporcji cementu do wody).
Na przygotowane uprzednio podłoże wysypuje się najpierw piasek (lub tez żwir), a potem dopiero warstwę cementu. Następnie dokładnie miesza się te składniki, dopóki nie uzyska się jednolitego koloru. Dopiero teraz warstwę skrapia się małą ilością wody oraz ubija. Do przygotowania betonowej masy przyda się oczywiście betoniarka. Uwaga! Najpierw wlewa się do niej część wody oraz wsypuje cement, a potem stopniowo dosypuje się inne składniki (piasek i cement) oraz dodaje resztę wody. Pamiętajmy też, że za długie mieszanie powoduje rozdzielenie się składników, a tym samym wytrzymałość i jakość betonu obniża się. Czas mieszania uzależniony jest od konsystencji mieszanki (zwykle jest to 5 minut).
Beton możemy przygotować go samodzielnie, ale będzie on mało wytrzymały (tzw. chudy beton, który powinien mieć konsystencję mokrej ziemi). Dlatego by ułatwić sobie zadanie, kupmy zaprawę i beton od razu gotowe do mieszania – wystarczy tylko dolać wody.