Decyzja o wyborze wanny jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu ograniczała się jedynie do określenia jej wielkości. Obecnie sam wybór staje się o wiele trudniejszy. Do wyboru mamy wanny w różnych kształtach, z różnych materiałów, z różnymi funkcjami i o różnych cenach. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym kategoriom.
Kształt wanny – w tej kategorii możemy wybrać oczywiście standardowe rozwiązanie – wanny prostokątne, dobrze znane z bloków budowanych w czasach PRL. Do tego dochodzą wanny narożne (np. trójkątne czy nawet sześciokątne), okrągłe (montowane zazwyczaj w centralnym punkcie łazienki) czy owalne (zarówno wolno-stojące jak i montowane przy ścianach).
Materiały – tu mamy do czynienia z prawdziwym postępem technologicznym. Dostępne są już nie tylko wanny stalowe i żeliwne emaliowane. Producenci coraz chętniej oferują produkty przygotowane z akrylu, sztucznego marmuru a nawet z miedzi! Wszystko zależy od zasobności naszego portfela i możliwości umieszczenia konkretnego modelu w naszej łazience.
Ceny – jak w przypadku każdego towaru, także i tu mamy olbrzymi wybór. Najtańsze wanny kosztują kilkaset złotych, górnego ograniczenia właściwie nie ma. Poszczególne modele produkowane seryjnie (marmur czy miedź) mogą kosztować kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych jednak na specjalne zamówienie mogą zostać wykonane dowolne wanny. Ich kształt i materiał z którego będą zrobione zależy tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela.
Funkcje dodatkowe – tu również możemy śmiało wybierać. Począwszy od zwykłej wanny, która żadnych funkcji nie posiada, aż po dodatkowe udogodnienia związane z hydromasażem czy innymi funkcjami dodatkowymi.
Na pozór prosta decyzja wydaje się mieć nieskończoną możliwość rozwiązań. Z tego właśnie powodu powinniśmy jasno określić nasze wymagania co do wanny, określić kwotę pieniędzy, które możemy na nią przeznaczyć i w końcu obliczyć ilość miejsca. Tylko te czynności pozwolą nam na dokonanie najlepszego wyboru z możliwych.