Każdy dom rozpoczynamy od budowy fundamentów. Wybór odpowiedniego materiału budulcowego wpływa na trwałość budynku, ale przede wszystkim na szybkość i łatwość jego montażu.
Fundamenty monolityczne
Przeważnie przy budowie fundamentów stosuje się fundamenty monolityczne. Składa się on z konstrukcji złożonej ze zbrojenia otoczonego szalunkiem z desek, którą umieszcza się powyżej strefy przemarzania. Deski przeważnie mają grubość powyżej 2 cm, a szalunek uzupełnia się deskami dystansowymi, by zachować odpowiednią grubość ścian. Dodatkowo całe odeskowanie dla stabilności podpiera się specjalnymi zastrzałami, – najczęściej w postaci trójkątnej konstrukcji z drewna lub stali. Do tak przygotowanej formy wlewa się beton i czeka się, aż się zwiąże. Po tygodniu odeskowanie można zdemontować.
Fundament z pustaków
O wiele jednak prościej fundament można wykonać z pustaków. Pustaki należy wówczas wypełnić betonem, by w puste otwory nie dostała się woda i nie rozsadziła fundamentów. Specjalnymi pustakami przeznaczonymi do tych celów są pustaki zasypowe, zwane szalunkowymi. Są to betonowe skorupy – puste w środku, do wnętrza których można w razie potrzeby włożyć zbrojenia, a na koniec zalać betonem.
Fundamenty z bloczków fundamentowych lub cegieł
Najszybszym, bo bez konieczności zalewania betonem, jest sposób budowania fundamentów w oparciu o cegły lub bloczki fundamentowe. Cegły są bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, jednak ich zastosowanie wydłuża czas pracy w porównaniu do bloczków fundamentowych, które mają większe gabaryty. Bloczki charakteryzują się świetną wytrzymałością konstrukcyjną oraz niską nasiąkliwością, a także – co równie istotne – relatywnie niską ceną.
Na koniec warto przestrzec przed kupnem tanich materiałów niewiadomego pochodzenia. Zdarzają się materiały o wątpliwej jakości, a bardzo dobrej cenie. Dlatego warto kupować budulec sprawdzonych producentów w renomowanych sklepach