Każdy system wentylacyjny powinien mieć odpowiednio zamontowany wlot i wylot powietrza. Jako że jest on jedynym widzialnym komponentem domowego systemu wymiany powietrza, dobrze jeśli jest estetycznie wykonany, a jednocześnie dobrze spełnia swoją funkcję.
Kratki wentylacyjne
Do przykrycia otworów wywiewu bądź nawiewu stosuje się kratki. Łatwo się je montuje oraz są niedrogie. Składają się z kołnierza przytwierdzanego do otworu oraz specjalnej, wyciąganej siatki. Ze względu na miejsce montażu spotkamy zarówno kratki ścienne, sufitowe, jak i drzwiowe. Posiadają one często ruchome przesłony, za pomocą których, można odpowiednio nakierowywać strumień powietrza w wybranym kierunku, co ułatwia sprawne wentylowanie. Niegdyś były to białe i niezbyt atrakcyjne z wyglądu elementy, obecnie na rynku znajdziemy cały wachlarz rozmaitych kratek w dużej gamie kolorów i stylistyce.
Anemostat
Podobną funkcję co kratka wentylacyjna pełni anemostat. Anemostat, najczęściej o okrągłej formie, montuje się w suficie i służy on do kierunkowej i przestrzennej regulacji rozprowadzanego powietrza po pomieszczeniu lub do jego odprowadzania. Spotyka się też bardziej skomplikowanych anemostaty, których działanie jest dwukierunkowe (anemostat nawiewno-wywiewny). Anemostaty posiadają specjalny obrotowy talerz, którym łatwo można dokonać modyfikacji parametrów wywiewu. W przeciwieństwie do zwykłych kratek mamy dzięki temu wpływ na wielkość strumienia powietrza doprowadzonego do pomieszczenia.
Na co zwracać uwagę przy kupnie anemostatów i kratek?
Najważniejszą rzeczą w przypadku takich komponentów jest to, by posiadały niezbędne atesty bezpieczeństwa i spełniały wszelkie normy. Powinny też cechować się dobrą odpornością termiczną, a najlepiej jakby były zupełnie niepalne, dlatego zaleca się, by były z metalu, lub innego tego typu materiału dzięki czemu systemy wentylacji będą nie tylko efektywne, ale i bezpieczne. Konkretne przykłady produktów znajdziemy pod tym linkiem.