Zaprawa to podstawowy materiał do murowania domów. Wybór tego typu budulca przeważnie dokonuje się między zaprawą cementową a cementowo-wapienną. Którą z nich i kiedy stosować ?
Zaprawa murarska przeznaczona jest głównie do łączenia elementów (np. cegieł), spoinowania, ochrona muru przed wpływami środowiskowymi oraz nadania ścianom estetycznego wyglądu (np. tynki). Niegdyś stosowano wyłącznie zaprawy oparte o wapno, później nastąpiła era cementu. Obecnie panuje idea złotego środka i najczęściej wybiera się zaprawy cementowo-wapienne lub z samego cementu. Zaprawy czysto wapienne należą zaś do rzadkości.
Zaprawy cementowe
Tego typu zaprawy charakteryzują się sporą wytrzymałością (duża odporność na ściskanie). Są mrozoodporne i wodoodporne przez co świetnie nadają się do murowania zewnętrznych elewacji, a także wewnętrznych ścian konstrukcyjnych. Służą też do osadzania stalowych elementów. Cementem wylewa się także posadzki. Zaprawy cementowe stosuje się wszędzie tam, gdzie jest styczność z wilgocią lub z agresywnymi wpływami środowiska. Zaprawa cementowa jest niezastąpiona w trudnym i niesprzyjającym środowisku.
Zaprawy cementowo-wapienne
Jak już to zostało wspomniane tego typu zaprawy są najbardziej popularnymi produktami na rynku. Wapno bowiem skutecznie niweluje niedoskonałości cementu – przede wszystkim zwiększa sprężystość spoiny, co ma szczególne znaczenie, gdy budynek narażony jest na drgania wynikłe z prac górniczych, lub z sąsiedztwa ruchliwej ulicy czy linii kolejowej. Ponadto zaprawy cementowo-wapienne są bardziej przyczepne do podłoża, a także posiadają większą zdolność samoleczenia mikrouszkodzeń. Wapno również „oddycha” oraz transportuje wilgoć z wewnątrz budynku na zewnątrz. Do zapraw cementowo-wapiennych używa się cementu portlandzkiego, wapna hydratyzowanego i piasku o ziarnach średnicy do 2 mm. Tak powstała mieszanka
Jak widzimy, obydwie zaprawy mają swoje atuty i podobny, choć nie taki sam, zakres stosowania. Zbliżony jest także sposób przygotowania obydwu zapraw. Dlatego przy wyborze powinniśmy się także kierować klasami danej zaprawy. Na ściany nośne zaleca się stosować zaprawę o klasie M5, na ściany nienośne – M2, zaś na ściany fundamentowe bądź nawierzchnie brukowe zaprawę o klasie M10.