Gładź szpachlowa to nadal najpopularniejszy sposób na wykończenie wnętrza. Łatwość stosowania oraz niezwykle estetyczne, gładkie ściany to główne atuty tego rozwiązania. Z roku na rok oferta producentów tego typu materiałów powiększa się i oprócz tradycyjnej gładzi gipsowej czy cementowej i wapiennej, znajdziemy także gładź polimerową. Jakie ma zastosowanie oraz czy warta jest swej ceny – postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Czym są gładzie polimerowe?
Gładzie polimerowe, inaczej żywiczne, to gładzie na bazie drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych (mączka dolomitowa, mączka węglanowa), którą spaja polimer – najczęściej żywica akrylowa lub jej pochodne. Gładzie polimerowe może spotkać zarówno w postaci sproszkowanej, jak i gotowej masy, którą wystarczy nanieść cienką warstwą na tynk.
Jakie są główne zalety mas polimerowych?
Gładzie polimerowe dają bardzo równą i niezwykle gładką powierzchnię o bardzo dużej przyczepnością farb – szczególnie farb emulsyjnych. Duża elastyczność powłoki oraz odporność na spękania i zarysowania sprawia, że gładź polimerowa polecana jest do tzw. ścian trudnych, tym, które ulegają ruchom konstrukcyjnym. Jest także odporna na wilgoć. Tynki wykończone gładzią polimerową są dużo bardziej szczelniejsze od mineralnych, a przy tym mniej paroprzepuszczalne. Mniejsza nasiąkliwość jednak może prowadzić do dłuższego schnięcia takich tynków. Zaletą gładzi żywicznych jest długi czas zachowuje ona swoje własności i może być użyta jeszcze długo po rozrobieniu – oczywiście jeśli będzie odpowiednio składowana.
Zastosowanie gładzi polimerowych
Głównym zastosowaniem gładzi polimerowych jest wykończenie tynków i przygotowanie powierzchni ściany do malowania. Gładź świetnie nadaje się do szpachlowania maszynowego, ma bardzo drobne ziarno przez co można uzyskać bardzo cienkie warstwy. Nadaje się ona zarówno do warstw dekoracyjno-wykończeniowych, jak i na zewnętrzne warstwy w systemach ociepleń.
Gładzie polimerowe mają swoją specyfikę i określony zakres stosowania, co oznacza, nie zawsze są właściwym wyborem. Są sytuację, gdy tego typu powłoki mogą się nie przyjąć. W razie wątpliwości, warto podpytać się kogoś bardziej doświadczonego w tej materii, na przykład na internetowym forum, taki jak choćby to.
zdjęcie: Olger Fallas, licencja: CC BY-SA 2.0