O tym, że warto zmniejszać koszty eksploatacyjne swojego domu, w tym głównie związane z ogrzewaniem wie chyba każdy komu chociaż raz przyszło słono zapłacić za rachunki. Zasobnik ciepła to jedno z tych urządzeń, które w owych oszczędnościach maja nam pomóc i skutecznie wyeliminować niepotrzebne koszty.
Jak wskazują badanie zasobniki ciepła potrafią zmniejszyć nasze koszty za ogrzewanie nawet o 30 % w porównaniu z normalnymi.
Na jakiej zasadzie działa zasobnik ciepła?
Przede wszystkim opiera się, ona na magazynowaniu ciepła, którego nie jest w stanie zebrać instalacja grzewcza.
Dlaczego płacimy dużo za ogrzewanie?
Głównym powodem jest niedostosowanie mocy instalacji do wielkości domu oraz nieodpowiedni dobór paliwa, jaki chcemy spalać.
Rodzajów paliw jest oczywiście dużo. Równie dobrze może nim być drewno spalane w kominku z płaszczem wodnym, jak i gaz w kotle gazowym.
Wybór zależy praktycznie tylko od tego jak zasobny jest nasz portfel.
Zazwyczaj jest tak, że im tańsza jest cała instalacja grzewcza, tym my niestety zapłacimy więcej za paliwo.
Zasobniki ciepła w Polsce stosowane są stosunkowo od niedawna. Pierwsze kroki stawiały w takich krajach jak Niemcy, czy Austria.
Zasobnik to tak naprawdę duży i izolowany zbiornik wypełniony wodą. Jest on elementem instalacji i pełni rolę niejako magazynu gromadzącego ciepło.
Podczas swojej pracy zbiera te energię, której w normalnych warunkach instalacja nie jest w stanie pochłonąć.
Mówiąc bardzo prosto, zasobnik zapobiega marnotrawieniu ciepła, które zazwyczaj następuje przez otwarcie okna lub przygaszanie ognia.
Zasobniki ciepła są także urządzeniami proekologicznymi, zapobiegają bowiem dostaniu się spalin do naszej atmosfery.
Jak wskazują fachowcy koszt montażu zasobników ciepła w naszych domach zwraca się już po trzech latach jego użytkowania.
Właściwie jedyną dosyć zauważalną wada tego typu urządzeń jest ich wielkość. Z reguły mają one bowiem pojemność nawet 100 litrów wody. Aby zatem zasobnik mógł pracować w naszym domu niezbędne będzie wydzielenie jakiegoś pomieszczenia, w którym będzie mógł on być zainstalowany.
Instalacje tego typu oraz profesjonalne pompy cyrkulacyjne to najlepszy sposób na oszczędność.