Wszędzie się o tym mówi, że aby być zdrowym, mieć ładną cerę należy pić dużo wody. Przeciętny człowiek powinien dziennie wypijać od 1,5 litra do 2 litrów wody. Teoretycznie zatem powinniśmy być zdrowi pijąc takie ilości płynów. Dlaczego zatem nie zawsze czujemy się dobrze?
Powinniśmy wiedzieć, że woda z kranu płynąca w polskich rurociągach nie jest zupełnie czysta. Co ciekawe poziom wapnia w polskiej wodzie jest znacznie większy niż w wodzie w innych krajach europejskich. Czyżby zatem polskie społeczeństwo było mniej wrażliwe na poziom wapna niż mieszkaniec Szwajcarii czy Holandii? Chyba nie! Co zatem zrobić, aby pić rzeczywiście zdrową, czystą wodę?
Jednym z alternatyw są filtry do uzdatniania wody. Dobór filtra powinno się raczej zawsze poprzedzić badaniem wody. Badania wody prowadzą stacje SANEPID, ale także różne, lokalne instytucje.
Filtry do wody nie są z reguły drogie, zresztą ich koszt bardzo szybko zwraca się w przeliczeniu na zakupione butelki wody mineralnej. Nie mówiąc już o tym, że takie butelki musimy jakoś dostarczyć do domu i gdzieś składować. Najtańsze filtry kosztują już kilkadziesiąt złotych. Oczywiście są i takie, których cena sięga 1000 zł i więcej.
Dla jednych zakupienie filtra wydaje się czymś niepotrzebnym. Dopiero w momencie choroby okazuje się, że warto było o nim pomyśleć.
Co ważne twarda woda powoduje bardzo poważne choroby. Jedną z nich są kamienie nerkowe.
Wśród oferty producentów można wymienić filtry kuchenne i filtry na cały dom. Najbardziej skuteczne są te, które posiadają systemy oparte na technologii odwróconej osmozy. Najczęściej posiadają one wymienne wkłady do filtrów.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą przyłączyć filtry uzdatniające wodę w całym domu.
Dzięki temu istnieje szansa aby uzdatnić wodę zarówno zimną jak i ciepłą. Zasada ta obowiązuje dla wody wodociągowej oraz z własnego ujęcia.