Drzwi niezbędne są w każdym domu. Zapewniają poczucie intymności i niezależności, ale wydzielają też poszczególne części mieszkania. Ich wybór powinien być dobrze przemyślany – drzwi muszą pasować do ogólnego stylu, w jakim urządzony jest dom, ale również być praktyczne. Jednym z rozwiązań godnych przemyślenia są drzwi przesuwne.
Mechanizm działania
Drzwi przesuwne różnią się od innych rodzajów drzwi przede wszystkim mechanizmem działania. Skrzydło takich drzwi montuje się na specjalnej prowadnicy, po której będą się poruszać podczas otwierania i zamykania. Nie można pominąć też wózków jezdnych, które wraz z szyną tworzą cały mechanizm jezdny drzwi. Drzwi przesuwne można zamontować w dwojaki sposób. Na rynku dostępne są systemy naścienne oraz systemy umożliwiające ukrycie całego mechanizmu wewnątrz ściany.
Zalety i wady
Poza opisanym wyżej mechanizmem działania, tego typu drzwi nie różnią się niczym od tradycyjnych drzwi – wykonane są z tych samych materiałów o podobnej grubości (wyjątkiem są drzwi harmonijkowe, które w większości wytworzone są z PVC). Jakie więc korzyści, a jakie niedogodności wiążą się z takim rodzajem drzwi?
Zalety:
- oszczędność miejsca – drzwi przesuwne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każda przestrzeń. Zabudowane w ścianie, w żaden sposób nie ograniczają możliwości zagospodarowania ścian i podłóg. Mamy więc miejsce na ustawienie szaf, stolików, czy powieszenie półek.
- powiększenie pomieszczenia – drzwi przesuwane optycznie powiększają niewielkie pomieszczenia. Dzięki nim możemy połączyć dwie przestrzenie bez obawy o trzaskające drzwiami zawiasowymi przeciągi.
- elegancja – jeśli chodzi o aspekt dekoracyjny, drzwi przesuwane niczym nie ustępują tradycyjnym. Paleta wzorów i kolorów jest w tym przypadku dokładnie taka sama, drzwi przesuwne z powodzeniem mogą być też wykonane ze szkła.
- łatwość i szybkość montażu – drzwi przesuwne w systemie naściennym można zamontować w każdej chwili, nie trzeba ich planować już na etapie budowy domu.
Wady
- ograniczenie przestrzeni – dotyczy to jedynie tych drzwi przesuwnych, które zamontowane są naściennie. Podczas otwierania zasłaniają one ścianę, dlatego też nie można jej zagospodarować w inny sposób. To duży problem zwłaszcza przy drzwiach szerokich lub dwuskrzydłowych.
- słaba izolacja akustyczna – drzwi przesuwne charakteryzują się tym, że słabiej izolują pomieszczania od hałasu. Zwłaszcza modele naścienne, które minimalnie odstają od linii ściany.
- mechanizm zamontowany w ścianie najlepiej zaplanować podczas budowy lub kapitalnego remontu. W innym wypadku będzie to wymagało większego nakładu pracy, a istniejąca już ścinana w miejscu montażu drzwi będzie wyraźnie grubsza.
W Castoramie doradzą
Wybór odpowiedniego modelu drzwi należy dobrze przemyśleć. Z pewnością warto zasięgnąć porady specjalistów, a tych znajdziemy na przykład w świętującej 17 urodziny Castoramie. Na pewno znajdziemy tam też wszystko, co jest potrzebne i co może się przydać do zamontowania naszych nowych drzwi.
Photo credit: Hamed Saber / Foter / CC BY
Photo credit: Flickr.com user „Blue Lotus” / Foter / CC BY