Cegła jaka jest, każdy widzi. Czasami jednak ukrywa znacznie więcej niż może się zdawać na pierwszy rzut oka. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej co możemy znaleźć u podstaw naszej historii.
Cegła
Podstawowy budulec, od jego sformowania możemy mówić o powstawaniu pierwotnych cywilizacji. Pierwsze cegły były suszonymi na słońcu prostopadłościanami z błota. Z czasem przerzucono się na wypalane w piecach struktury z giny, znacznie odporniejsze od schnących naturalnie. Rzymianie jako pierwsi dawali czas na całkowite zawiązanie się struktury budulca, czekając 2 lata przed użyciem wypalonej cegły. Korzystali też z przenośnych pieców, a oznaczone znakiem legiony cegły służyły do wykładania dróg na całym znanym świecie.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Europejczycy wrócili do konstrukcji z kamieni i zaprawy, dopiero XII wieczny gotyk przywrócił je do łask.
Beton
Mimo że depozyty naturalnego betonu powstały prawie 12 milionów lat temu, ludzkość odkryła zdolności łączenia cementu z kruszywem dopiero za czasów asyryjskich. Pozostałości tej technologii znajdowano także w greckich osadach, jednak to Rzymianie stali się mistrzami konstrukcji betonowych. Od IV w. p.n.e. do 476 roku naszej ery tworzyli niezwykłe budowle z tego materiału, który za sprawą domieszki krzemu z morskiego mułu był niezwykle wytrzymały. To Rzymianie opracowali metodę budowy podwodnych konstrukcji z betonu.
Ponownie do budownictwa beton został wprowadzony w XIX wieku, za sprawą wynalezienia syntetycznego cementu.
Szkło
Kolejny materiał znany od wieków, a wywodzący się z imitacji natury. Kultury żyjące w okolicach wulkanów na własne oczy widziały efekty chłodzenia materiałów z wielkich temperatur. Pierwsze sztucznie wytworzone szkło pochodzi z Mezopotamii, a pierwsze wypalanie mogliśmy zaobserwować 3,5 tysiąca lat p.n.e. Popularyzację tej formy zawdzięczamy fenickim kupcom, którzy przewozili kolorowe szybki po całym basenie Morza Śródziemnomorskiego.
Dopiero w XIX wieku nowoczesne metody wytopu szkła uchroniły pracujących przy nim robotników od wielu komplikacji zdrowotnych, wcześniej angaż w hucie szkła był równoznaczny z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Firmy budowlane także kryją sekrety w swojej historii, więcej ciekawych informacji znajdziesz tutaj.