Lato to w gospodarskim kalendarzu okres przygotowań do zimy. Jeśli posiadamy kominek jest to czas, w którym potrzebujemy zrobić stosowne zapasy drewna kominkowego. Wśród najlepszych rodzajów drewien niepodzielnie królują wysokokaloryczyne twarde drewno drzew liściastych, jak grab, dąb czy buk.
Drewno musi być suche i nie bardziej wilgotne niż 15 %, warto z tego powodu pomyśleć o specjalną półkę obok kominka na drewno, gdzie się będzie mogło szybko przesuszyć. Drewno przeważnie kupuje się w niewielkich pieńkach o ok. 20-30 cm długości. Takie drewno jednak wymaga wcześniejszego rozłupania na mniejsze kawałki. Owszem, jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, krzepę w rękach i brak przeciwskazań lekarskich, możemy kupić dobrą siekierkę i przez rozłupywanie pieńków popracować nad swoją tężyzną
Zalety łuparek do drewna
Ale jest rozwiązanie o wiele szybsze, przyjemniejsze i nie wymagające tak dużych nakładów sił. Mowa tu o rozłupywarce do drewna. Wystarczy włożyć pieniek w odpowiedni podajnik i nacisnąć przycisk, a łuparka do drewna za nas zrobi całą robotę. Jej praca opiera się na ogromnym nacisku klina łuparki (czasem i 5-7 ton) który wrzyna się w pieniek i rozcina go na mniejsze fragmenty. Koniecznie trzeba powiedzieć o tym, że hydrauliczne łuparki do drewna są to urządzenia bardzo bezpieczne – w przeciwieństwie choćby do łuparek świdrowych. Mają one nie tylko wyłącznik przeciążeniowy, ale również włącznik dwuręczny, który uniemożliwia nasz kontakt z prasą. Z tych względów z tego typu łuparkami poradzą sobie nie tylko kobiety, ale i seniorzy.
Parametry łuparki
Przy wyborze łuparki do drewna warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość maksymalną pieńka (średnica i długość), moc nacisku oraz rodzaj zasilania – tutaj najdogodniejsze będą łuparki zasilane prądem elektrycznym. Należy również mieć na uwadze, że łuparki bywają ciężkimi urządzeniami, które dzięki odpowiednim kółkom są stosunkowo łatwe w transporcie, ale które mają ograniczone możliwości manewrowania i należy przygotować dogodne miejsce postoju.