Systemy rynnowe mają na celu sprawnie i skutecznie odprowadzać wodę z całej powierzchni dachu. Wybierając rynny należy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, którą trzeba odwodnić, kąt nachylenia połaci i wielkość opadów. Istotny jest również materiał, z którego są one wykonane. Powinien on być odporny na zmiany temperatury, promieniowanie UV, obciążenie śniegiem, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję.
Możemy wybierać spośród trzech typów orynnowań:
1. z PVC – bez wątpienia jest najpopularniejsze
2. metalowych – z metali nieszlachetnych (blacha)
– z metali szlachetnych (tytano-cynk, miedź).
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania rynien:
– materiał – rodzaj materiału, który wybierzemy zależy od indywidualnych preferencji. W przypadku orynnowania należy brać pod uwagę przede wszystkim trwałość i wytrzymałość danego systemu oraz jego walory użytkowe. Za jakość trzeba jednak zapłacić. Najwięcej kosztują rynny wykonane z blachy miedzianej. Charakteryzują się one dużą trwałością, ich wytrzymałość wynosi od 100 do 300 lat.
– czy systemy spełniają polskie i europejskie normy (EN607 w przypadku systemów PVC oraz EN612 dla systemów stalowych)
– na dodatkowe certyfikaty lub nagrody, które podkreślą profesjonalizm producenta. Zwróćmy również uwagę na to czy firma zapewnia profesjonalną obsługę i doradztwo oraz czy może nam polecić licencjonowanych dekarzy i blacharzy.
– przepustowość i rozmiar rynien i rur. Dobierając system rynnowy należy ustalić, z jakiej powierzchni dachu będzie on odprowadzać wodę, czyli jaki rozmiar orynnowania potrzebujemy. By to wyliczyć wystarczy posłużyć się wzorem na Efektywną Powierzchnię Dachu. Dzięki tym wyliczeniom ustalimy rozmiar systemu oraz ilość kształtek potrzebnych do całego orynnowania
– warunki atmosferyczne, w jakich będzie pracować system rynien. Np. w klimacie nadmorskim, ze względu na występowanie tam wysokiego stężenia soli, doskonale spiszą się systemy wykonane z PVC. Sól może być bowiem szkodliwa dla rynien wykonanych z metalu. Rynny z PVC dobrze sprawdzają się również w warunkach umiarkowanych, ponieważ są odporne na korozję, lekkie oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.