Dobry system orynnowania zapewni skuteczny odpływ wody deszczowej. Do polecanych materiałów na rynny należy miedź. Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania?
Miedziane pokrycia dachów oraz rynny stosuje się od wieków. Jest to niezwykle długowieczny i solidny sposób na instalację odprowadzającą deszczówkę. Trwałość tego rozwiązania ocenia się nawet na 300 lat. Patyna, która po kilku latach użytkowania rynny pojawia się na jej powierzchni, tworzy barierę niezwykle odporną na czynniki atmosferyczne. Jednocześnie miedź jest metalem o dużej gładkości, co znacząco poprawia przepływ wodę przez miedziane orynnowanie. Inną zaletą jest zdolność miedzi do niszczenia wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, nie ma więc mowy, by na rynnach wytworzyła się pleśń czy grzyby.
Niestety, obok oczywistych zalet, miedziane rynny posiadają również swoje wyraźne wady. Pierwszym z nich jest ich wysoka cena – choć jeśli weźmiemy pod uwagę ich żywotność, rozwiązanie to okaże się drogie, ale ekonomiczne. Poważniejszą wadą jest tu jednak niska odporność na zanieczyszczenia, jak kwaśne deszcze czy wrażliwość na sól – powinniśmy unikać impregnatów do drewna ją zawierającą jeśli drewno ma stykać się z rynną. Innym obostrzeniem jest kontakt z metalami, jak stal, blachami zawierającymi cynk czy choćby papami ze związkami siarki. Wówczas miedź szybko koroduje. Inne zanieczyszczenia (ptasie odchody, olej, sadza) również nie wpływają dobrze na żywotność miedzi. Jak widzimy, o rynny miedziane należy też dbać.
Jeśli zdecydujemy się na miedziane rynny, by uniknąć żmudnego montażu, dobrze jest kupić rynny robione pod wymiar. Montaż nie jest tak prosty i bezproblemowy, jak w przypadku rynien PCV, bowiem będziemy musieli do łączenia poszczególnych odcinków instalacji używać lutownicy gazowej bądź elektrycznej i specjalnego spoiwa. Pamiętać też trzeba i wiedzieć, gdzie stosować dylatacje, które zrekompensują ruchy rynny pod wpływem wysokiej temperatury. Miedź bowiem, podobnie jak inne metale, ma określoną rozszerzalność cieplną i podczas montażu orynnowania trzeba to uwzględnić.
Zdjęcie: Rutlandguttersupply, licecja CC BY-SA 3.0