Wśród materiałów używanych do wznoszenia ścian najpopularniejsze są cegły i pustaki. Czym się właściwie różnią i które z nich są lepsze?
Pierwsza rzucająca się w oczu różnica to wnętrze wspomnianych materiałów, które dzielą się na pełne i drążone. Pełne to, jak łatwo się domyślić, cegły, a drążone – pustaki. Cegły ceramiczne są najstarszym materiałem budowlanym, ale mimo słusznego wieku wcale nie straciły na swojej atrakcyjności. Wręcz przeciwnie – właśnie głównie ze względu na swoją długowieczność chętnie stawia się z nich budynki. Wyrabiane są z gliny, która wbrew pozorom jest surowcem bardzo wytrzymałym, a ponadto akumulującym ciepło. Tylko w domu z cegły w lecie nawet w największe upały będzie panował przyjemny chłód, a w zimie – ciepło. Cegły ceramiczne są bardzo popularnym materiałem budowlanym także ze względu na swoją uniwersalność – z powodzeniem można z nich wykonać prawie wszystkie rodzaje ścian. Są także estetyczne i praktyczne – nie ważą wiele, w związku z czym są poręczne przy budowie. Cena cegieł na rynku są dosyć atrakcyjne, a ponadto cegła nie wymaga dodatkowych kosztów elewacji.
Innym znanym materiałem budowlanym są pustaki. Jest wiele rodzajów pustaków, z których najpowszechniejsze są pustaki zwykłe i pustaki z ceramiki budowlanej. Jednak nie są one tak uniwersalne jak cegły – zdecydowanie nie poleca się ich do budowy ścian fundamentalnych, ale są doskonałe przy wznoszeniu ścian nośnych. Praca z pustakami jest także dosyć sprawna i szybka ze względu na ich sporą wielkość połączoną z niewielką wagę – łatwo przetransportować je choćby na rusztowania. Wiele z nich ma uchwyty po bokach dodatkowo ułatwiające przenoszenie.