Choć istnieją różne materiały izolacyjne, ocieplanie domu styropianem to najpopularniejszy sposób na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie marznąć w sezonie zimowym.
Styropian to spieniony polistyren, porowate tworzywo sztuczne. Jest wykorzystywany w budownictwie jako materiał izolacyjny. W czasie spienienia granulek w porach zamykane jest powietrze, dlatego styropian stanowi doskonałą izolację termiczną. Najlepszy jest styropian, który charakteryzuje się dużą gęstością, a tym samym większą twardością i wytrzymałością. Styropian jest odporny na warunki atmosferyczne oraz wilgoć. Nie butwieje i nie gnije. Styropian cechuje się również pewną odpornością na ogień. Jest samo gasnący, co oznacza, że nie pali się, ale topi. W budownictwie może zostać użyty tylko styropian samo gasnący, czyli taki, który posiada klasę reakcji na ogień E. Styropian zapewnia również izolację akustyczną. Najczęściej używa się go w postaci płyt styropianowych. Styropian utrzymuje w domu stałą temperaturę powietrza, a tym samym zabezpiecza przed niebezpiecznymi dla zdrowia człowieka grzybami i pleśnią.
Styropian może być biały, szary, pomarańczowy, jednolity lub w kropki, które zawierają grafit. Styropian w kropki jest produktem przyjaznym środowisku. Kolorowe styropiany są wzbogacone pigmentowym filtrem ochronnym. Kupując styropian warto zwrócić uwagę na jego wagę. Im cięższy styropian, tym jest lepszy i lepszą będzie izolacją termiczną. Warto zwrócić też uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu. Producenci umieszczają tam informacje dotyczące miejsca przeznaczenia danego produktu. W zależności od tego, gdzie chcemy położyć izolację, styropian musi mieć odpowiednie parametry techniczne.
Chcąc ocieplić dom styropianem najbezpieczniej wybrać materiały wysokiej jakości i w jednym systemie, aby nie dopasowywać samemu każdego z elementów potrzebnych do wykonania izolacji. Ważne, aby ocieplenie zostało wykonane starannie. Montaż jest łatwy i szybki, ze względu na lekką wagę styropianu oraz możliwość jego obróbki. Styropianem można ocieplić zarówno stare (termomodernizacja) jak i dopiero powstające budynki (styropian stanowi przewidziany na etapie projektowania element systemu budowy ścian dwuwarstwowych). Można go użyć do ocieplenia fundamentów, ścian, dachów czy stropów żelbetowych. Przewagą styropianu nad wełną mineralną jest to, że można go łatwo wyrównać, nie ma ryzyka tworzenia się fal czy innych nierówności. Styropian ze względu na swoją niską wagę nie obciąża ścian i dachów. Jego zaletą jest niewątpliwie niska cena.
Do wykonania ocieplenia potrzebny jest styropian odpowiedni dla danego podłoża, klej lub zaprawa i siatka wzmacniająca z włókna szklanego. Podłoże musi być gładkie i suche. Trzeba je oczyścić i wyrównać przed położeniem styropianu, bo w innym przypadku ocieplona ściana może się rozwarstwiać. Panele styropianowe klei się od dołu. Ułożenie pierwszej warstwy styropianu ułatwi listwa startowa stanowiąca swego rodzaju oparcie. W razie potrzeby płyty styropianowe można z łatwością przyciąć.