Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest czymś prostym. To właśnie skosy powodują, że większość powierzchni łazienki nie nadaje się do zamieszczenia w niej niektórych sprzętów.
Należy bardzo uważać by nie postawić wanny w złym miejscu lub by nie zakupić zbyt wysokiej kabiny prysznicowej. Dodatkowy problem stanowią także okna dachowe.
W czym problem?
Otóż aby w pełni wykorzystać okno należy je umieścić na tradycyjnej wysokości 90-100 cm od podłogi. Tak jak to wygląda w łazience bez skosów.
Część osób instaluje okna tuż nad wanna lub zlewem. Niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Takie okno nie tylko bardzo często jest zaparowane ale wręcz skrapla wodę. Dodatkowo okno nad wanną powoduje utrudnienia w jego otwieraniu. Należy bowiem za każdym razem kiedy mamy potrzebę jego uchylenia wejść do wanny.
Jest oczywiście wyjście z takiej sytuacji. Aby okno się nie skraplało wystarczy zamontować odpowiedni mechanizm z wentylacją. Nastawmy się jednak, że jego cena jest dość duża.
Innym rozwiązaniem tego aby para nie skraplała się na naszym oknie jest zapewnienie w łazience odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W tym wypadku nic nie da nam większej gwarancji jak zamontowanie go nad grzejnikiem nie zastawiając jednocześnie meblami.
Jeśli chodzi o sposoby otwierania okna łazienkowego to mamy kilka możliwości: albo unoszenie go ponad połać dachu w oknach wysokoosiowych, albo tylko połowiczne wychylenie go po za pomieszczenie w oknach obrotowych, albo połączenie tych dwóch możliwości w oknach uchylno-obrotowych.
Ważna przy oknie na poddaszu jest zabudowa wnęki. Powinna być bezwzględnie wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych. Ogólnie zasada jest jedna muszą być odporne na wilgoć!
Okno spełnia bardzo ważną rolę w domu. Pozwala na korzystanie ze światła dziennego, które jest nam niezbędne dla dobrego samopoczucia. Im dziennego światła więcej tym również mniejsze rachunki za energię. Pamiętajmy o tym podczas planowania budowy.