Podstawowe parametry drewna budowlanego

Drewno wciąż należy do popularnych materiałów budowlanych. Szczególnie często służy do konstrukcji więźby dachowej. Jednak aby nasz dom był solidny i wytrzymały, musi być wzniesiony z dobrego gatunku drewna i właściwie przygotowanego. Na konstrukcji domu nie powinniśmy oszczędzać.

Gatunek

Do budowy domu najlepsze będą drewna drzew iglastych, jak sosna czy świerk. Przy czym uznaje się, że drewno sosnowe ze względu na jego wytrzymałość i sprężystość, lepiej nadaje się na elementy konstrukcyjne.

Obróbka

Nie tylko gatunek drewna jest ważny, ale i jego wygląd. Wszelkie wady, jak chore sęki, pęknięcia, pleśnie czy korytarze wydrążone przez szkodniki dyskwalifikują takie drewno do poważnych celów. Tarcica powinna być  ostrugana z czterech stron – takie drewno jest mniej podatne na ataki szkodników, a także lepiej chroni przed pożarami.

Wilgotność

Bardzo ważnym parametrem określającym jakość drewna, jest jego wilgotność. Świeżo ścięte drzewo jest mocno zawilgocone, co sprawia, że drewno z niego uzyskane ma nawet do 75% słabszą wytrzymałość niż drewno wysuszone. Wilgotność drewna do budowy powinna rysować się w okolicach 14% – im mniej, tym lepiej.

Impregnacja

Bardzo ważnym zabiegiem, który jest często bagatelizowany jest solidna impregnacja drewna. Najbardziej efektywna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, która prowadzi do tego, że impregnat wchłania się głęboko w przekrój drewna, tym samym zabezpieczając je przed wilgocią i różnego rodzaju szkodnikami. Inną metodą jest zanurzenie drewna w impregnacie – jeśli kupiliśmy drewno niezaimpregnowane, możemy to zrobić sami. Impregnacja poprzez pomalowanie specjalnym preparatem impregnującym nie jest tak skuteczna, jak powyższe, ale lepsza jest niższa.

Drewno nie jest najtańszym materiałem do budowy domów, ale ma liczną rzeszę zwolenników. Przy kupnie drewna dobrze jest kupować drewno w większych zakładach produkcyjnych, w których drewno sprawdza się pod kątem wytrzymałości – przy okazji takie zakłady oferują również impregnację próżniowo-ciśnieniową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *