Gips to jeden z popularniejszych, przez wzgląd na szerokość zastosowania, materiał budowlany. Istnieje kilka rodzajów gipsów, które różnią się od siebie cechami oraz przeznaczeniem.
Gipsy budowlane wykorzystuje się podczas wypełniania braków w tynku ścian i sufitów. Stosuje się go również podczas montowania listw, narożników, gniazd i puszek elektrycznych. Jego zaletą jest bardzo szybkie wiązanie (około dziesięciu minut).
Kolejny rodzaj, to gipsy szpachlowe. Najczęściej wyrównuje się za jego pomocą łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Poza tym dobrze sprawdza się podczas wygładzania ścian i wyrównywania drobnych ubytków w powierzchni. Gotowy do użycia jest po wymieszaniu z wodą. Optymalna grubość warstwy gipsu szpachlowego to od jednego do pięciu milimetrów. Niektóre z rodzajów gipsów szpachlowych posiadają w swoim składzie również mikrowłókna lub polimery, które idealnie łączą właśnie wspomniane wcześniej płyty.
Gładzie gipsowe wykorzystywane są podczas dekoracyjnego wykończenia ścian. Poza tym, materiał ten świetnie sprawdzi się podczas wyrównywania powierzchni o chropowatej fakturze. Najczęściej wyrównuje się za jego pomocą ściany z tynku cementowego lub cementowo-wapiennego, tuż przed malowaniem. Dzięki swoim właściwością gładź gipsowa często stanowi ostatnią powłokę ściany. Minusem tego materiału jest długi czas wiązania. Jednak jest to niewielki mankament biorąc pod uwagę łatwość w obróbce. Ścianę wykończoną gładzią gipsową bardzo łatwo się szlifuje, a po zakończeniu prac uzyskujemy efekt idealnie gładkiej i śnieżnobiałej powierzchni.
Ostatnim rodzajem gipsów jest gips tynkarski. Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się go do tworzenia jednowarstwowych tynków we wnętrzach budynków. Sprawdzi się również, jako materiał do wyrównywania już wykończonych powierzchni. Grubość warstwy powinna mieścić się w przedziale od ośmiu do dwudziestu pięciu milimetrów.