Ciężko sobie wyobrazić dom, który ma więcej niż jedną kondygnację lub mieszkanie dwupoziomowe bez schodów. Owszem, jakąś alternatywą jest winda, dla wielu osób, np. poruszających się na wózkach inwalidzkich, bądź cierpiących na różne dysfunkcje układu ruchowego winda jest jedynym rozwiązaniem, jednak żaden inspektor budowy nie zatwierdzi budynku, który nie jest parterówką i nie ma schodów. Nieważne czy są to schody drewniane, metalowe, żelbetowe, schody muszą być i kropka. Przede wszystkim ze względów ewakuacyjnych. Nikt przecież nie chciałby się znaleźć np. podczas pożaru na górnej kondygnacji i liczyć na to, że winda mimo wszystko jeszcze działa. A poza tym nawet Ci, którzy nie lubią schodów, gdyż wymagają one pewnego wysiłku do pokonania nich, muszą przyznać, że prezentują się one pięknie. Zwłaszcza, gdy są pięknie skomponowane.
Od wieków tradycyjnym materiałem budulcowym, z których wykonywane są schody jest drewno. Schody drewniane możemy dzisiaj spotkać wciąż w zabytkowych budynkach: w wieżach kościołów, w zamkach czy też starych kamienicach. Tysiące osób zamieszkujących zabytkowe kamieniczki, wciąż codziennie pokonuje takie schodki. Wszyscy więc, którzy zastanawiają się czy drewno jest dobrym pomysłem na schody nie powinni się obawiać.
Solidne drewno, np. dębowe jest w stanie przetrwać nawet wieki, nie mówiąc o latach. Oczywiście, codzienne używanie schodów niszczy materiał, dlatego też schody warto zabezpieczyć. Drewno należy impregnować, by było bardziej odporne na wilgoć czy też drobnoustroje. Ponadto w sprzedaży dostępne są preparaty, które zabezpieczają drewno przed jego ścieraniem się, co zapewnia mu większą żywotność.
Jednak wiele osób odchodzi od schodów z drewna i wybiera schody metalowe. Do wielu osób przemawia fakt, że są one solidniejsze, nie są wrażliwe na wilgoć, ani nie zapalą się w trakcie pożaru. Rzeczywiście są to duże zalety schodów metalowych. A czy mają jakieś wady? Na metalu niestety łatwiej się pośliznąć, dlatego wybierając ten rodzaj schodów, warto wybrać model z nasadkami antypoślizgowymi lub zabezpieczyć odpowiednio stopnie. Ponadto zarówno schody drewniane jak metalowe pasują do innych wnętrz. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź tu.