Duże pomieszczenia zawsze są atrakcyjne, ale nie zawsze praktyczne. Czasami musimy z jednego pokoju zrobić dwa, bo potrzebujemy kącika do pracy, jeszcze jednego pokoju dla dziecka lub schowka. Z czego zrobić ściankę działową?
Najczęściej buduje się ścianki działowe z cegieł o grubości 12 centymetrów. Bardzo dobrze tłumią dźwięki, ale ich postawienie jest czasochłonne. Poza tym są ciężkie, dlatego trzeba je układać na wzmocnieniach stropów. Ściany z cegły są bardzo wytrzymałe. Można budować ścinki z cegły dziurawki, ale pod warunkiem, że nie planujemy zawieszania na niej ciężkich przedmiotów – puste przestrzenie w cegłach utrudniają stabilne zamocowanie kołków.
Szybsze w układaniu są bloczki z betonu komórkowego. Mają dość duże rozmiary, ale są lekkie i można je łatwo docinać. Niestety, nie tłumią dźwięków tak dobrze jak cegły, ale można je obudować płytami gipsowo-kartonowymi z warstwą izolacji akustycznej. To jednak wiąże się z dość wysokimi kosztami. Lepiej położyć na bloczki tynk tradycyjny, dzięki czemu zwiększają odporność na dźwięk. Znacznie lepiej izolują wszelkie bodźce akustyczne bloczki silikatowe, które można używać do oddzielania pomieszczeń sanitarnych od mieszkalnych. Mają bardzo dokładne wymiary, można je łączyć na zasadzie pióro-wpust.
Jeśli chcemy, aby ścianka miała również walory estetyczne, to można pokusić się o postawienie ścianki z luksfer. Szklane pustaki wracają do łask, dzięki wielu zaletom – dobrze izolują dźwięki i przepuszczają światło dając ciekawy efekt wizualny.
Wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia remontu można kupić tradycyjnym sposobem, czyli w sklepie z materiałami budowlanymi. Natomiast jeśli chcemy zaoszczędzić czas, wystarczy zamówić materiały przez sklep internetowy Leroy Merlin, potem tylko odebrać je w wybranym oddziale sklepu.