Bez solidnej podstawy nie można nawet marzyć o wybudowaniu domu na długie lata. Dlatego przed rozpoczęciem stawiania samej konstrukcji budynku musimy rozważyć jaki rodzaj fundamentu legnie u jego podstaw,
Stare sposoby
Jeszcze kilkanaście lat temu niczym niezwykłym było wypełnianie fundamentów gruzem i cegłą odzyskaną z rozbieranych budynków. Taka struktura, uzupełniana kamieniami, zalewana była następnie betonem, niestety jej długowieczność pozostawiała wiele do życzenia. Ze względu na wahania temperatury często dochodzi w niej do przesunięć i pęknięć, co w efekcie może doprowadzić do osiadania budynku i pękania ścian.
Dzisiaj zalecane jest raczej korzystanie z rozwiązań odpowiednich o danego podłoża. Informacje te uzyskamy podczas przeprowadzania analizy geotechnicznej działki, która podpowie nam z jakiego materiału powinny być wykonane nasze fundamenty.
Fundament monolityczny
Jednolita, wylewana struktura zapewni optymalną wytrzymałość zarówno na ściskanie, jak i zmiany temperatury.
W warunkach budownictwa jednorodzinnego z rzadkością wykonuje się zbrojenia, a do wykonania używa się mocnego betonu klasy C12/15 (B15) lub C16/20 (B20).
Warunkiem stworzenia takiego fundamentu są odpowiednie warunki atmosferyczne – zaszkodzi zarówno zbyt duży upał jak i mróz. Dodatkowym minusem jest wykorzystanie drogich desek szalunkowych. Na spoistych i twardych podłożach można pokusić się o osadzenie budynku bez szalunków, możemy też użyć pustaków zasypowych.
Fundament murowany
Jak sama nazwa wskazuje, składa się z elementów połączonych spoiwem. W zależności od zasobności naszego portfela możemy zdecydować się na klasyczne bloczki betonowe, kermazytobetonowe (pozwolą oszczędzić na ocieplaniu, wymagają zbrojenia w spoinach) lub cegieł z ceramiki czy silikatu.
Zaletą murowanego fundamentu jest szybkość jego układania i możliwość „dotarcia” się budynku, co przyda się w szczególności na mniej spoistych podłożach.
Pamiętajmy – podstawa naszego domu musi znosić przez długie lata nie tylko ciężar budynku, ale także nas, dlatego wybierajmy najwyższej jakości materiały budowlane.