Wybieramy schody

Schody stanowią niekiedy centralny punkt domu. Są jego duszą i sercem. Stanowią bowiem łącznik pomiędzy tym, co na górze a tym, co na dole. Schody to element konieczny w domu wielopoziomowym, ale też ważny element dekoracyjny, dlatego muszą być nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale też estetyczne. Ich wygląd i lokalizacja powinny być wypadkową warunków architektonicznych i stylu urządzanego domu.

Już na etapie planowania architektonicznego domu należy zdecydować, gdzie schody wewnętrzne będą umieszczone. Ich kształt, typ zastosowanej konstrukcji oraz rodzaj wykończenia wpłynie na wygląd pomieszczenia.

Rodzaje schodów ze względu na rodzaj wykończenia:

  • Jednym z obecnie stosowanych rozwiązań w domach jednorodzinnych są schody betonowe. Schody tego typu są jednak ciężkie, mało efektowne oraz wymagają wykończenia.

  • W domu o nowoczesnym wystroju świetnie sprawdzą się konstrukcje z metalu, stali i szkła, podkreślające charakter wnętrza. Oryginalne schody tworzą także połączenia różnych materiałów, np. drewna i szkła. Najistotniejsza jest jednak forma – pomysł. Dziś schody falują jak wstążka na wietrze, wiszą w powietrzu niczym zawieszone w próżni, mieszczą w sobie półki z książkami czy płytami, albo  są przezroczyste i sprawiają wrażenie niezwykle kruchych i ulotnych.

  • Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są z kolei schody drewniane. Wykonuje się je przeważnie z drewna drzew liściastych takich, jak: brzoza, buk, dąb, klon, jesion, wiśnię oraz orzech. Możliwe jest także zastosowanie drewna egzotycznego, które choć jest dużo droższe, to jego niespotykany kolor i faktura czynią schody oryginalnymi. Rzadziej stosowane są natomiast gatunki drzew iglastych. Drewno o przeznaczone do konstrukcji schodów musi spełniać wymagania dotyczące jakości. Elementy nośne powinny być wykonane z drewna zaliczonego do I klasy jakości, same stopnie mogą zostać wykonane z drewna II klasy. Sam materiał nie powinien mieć wad oraz sęków z gęsto rozmieszczonymi słojami. Powinien za to posiadać wilgotność nie przekraczającą 8 %. Niezależnie od tego drewniane powierzchnie schodów należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Można użyć bejcy bądź pozostawić naturalny kolor drewna, konieczne jednak będzie zastosowanie twardego lakieru do drewna. Stopnie natomiast powinno się pokryć potrójną warstwą odpornego na ścieranie lakieru.

Rodzaje schodów ze względu na typ zastosowanej konstrukcji:

  • Rynek oferuje technologie i materiały pozwalające wykonać różnorodne kształty stopni, balustrad i poręczy. Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce typem schodów są schody płytowe, wykonywane na etapie budowy domu. Są trwałe, a o ich wykończeniu można zadecydować na etapie kładzenia podłogi.

  • Rzadziej wybiera się schody wspornikowe, które charakteryzują się jednostronnym umocowaniem każdego stopnia do ściany. Taka forma daje jednak rozmaite możliwości aranżacyjne i chętnie jest wykorzystywana we współczesnej architekturze. Schody te wyglądają efektownie i niezależnie od materiału wykończeniowego zawsze prezentują się nowocześnie.

  • Istnieją też schody policzkowe. Ich elementem konstrukcyjnym są belki (policzki), do których mocuje się stopnie. Konstrukcja ta wykonywana jest głównie z drewna, ale może być też metalowa lub z dwóch różnych materiałów. Schody policzkowe – zależnie od wykończenia – pasują do wnętrz tradycyjnych lub nowoczesnych.

  • W przypadku, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią idealnym rozwiązaniem jest użycie schodów kręconych. Konstrukcje takie mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 centymetrów. W przypadku, gdy dysponujemy naprawdę małą ilością miejsca, rozwiązaniem mogą być schody kwadratowe. Stopnie w schodach kręconych mają kształt okręgu a osadza się je na słupie zamontowanym w stropie pośrodku otworu. Tego typu schody wyglądają niezwykle efektownie.


Podsumujmy:

Schody dzielimy:

  1. ze względu na rodzaj wykończenia na schody:
  •  betonowe,
  •  ze stali, metalu bądź szkła
  •  drewniane
  1. ze względu na typ zastosowanej konstrukcji na schody:
  •  płytowe
  •  wspornikowe
  •  policzkowe
  • schody kręcone.

One Response to “Wybieramy schody”

  1. Schody drewniane powinny być wykonane z jakościowego materiału, przecież nie chodzi o to, żeby schody po roku do czegokolwiek się nie nadawały, prawda? Nasze schody Prudlika mam trzy lata, są dębowe i wyglądają naprawdę super.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *