ba!sen

Prywatny basen to luksus, na który stać niewielu. W niektórych krajach takich, jak Hiszpania basen to standard niemalże na każdym większym podwórku (nie mówiąc już o hotelach). Sąsiedzi mogą wspólnie korzystać z tej możliwości ochłodzenia. Niektórzy mają jednak basen na wyłączność. Szczęściarze cieszą się z posiadania dwóch – na zewnątrz i wewnątrz budynku. W Polsce posiadanie basenu ciągle jest mało popularne i zbyt luksusowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by trochę pomarzyć…

 

Przyjemnie jest móc w zimowy dzień rozkoszować się ciepłą wodą i jednocześnie obserwować jak za oknem sypie śnieg. Od chłodu nocy dzieli jedynie cienka tafla szkła. Po tej stronie jest ciepło, relaksująco i przyjemnie. W upalny dzień nie ma natomiast nic lepszego niż dryfowanie na materacu, najlepiej z drinkiem z palemką w ręku.

 

Istnieje kilka rodzajów basenów:

Baseny foliowe

Budowa basenu foliowego zasadza się na odpowiednim przygotowaniu niecki basenowej. Najczęściej wykonuje się ją z bloczków betonowych, a przy dużych rozmiarach basenu lub jego zmiennych głębokościach, proponuje się nieckę betonową. Istotne jest zachowanie gładkiej i równej powierzchni ścian i dna, w tym celu stosuje się masy wyrównujące. Przed położeniem folii nieckę wykłada się jeszcze geowłókniną. Następnie kładzie się i zgrzewa folię. Folie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Baseny ceramiczne

Ten typ basenów jest najbardziej pracochłonny i kosztowny. Najpierw przygotowuje się monolityczną nieckę żelbetową uszczelnioną odpowiednimi masami uszczelniającymi. Przed ułożeniem ceramiki (płytek lub mozaiki) niecka musi osiągnąć odpowiednią twardość, dlatego od momentu wylania zaleca się min.6 miesięczny okres „schnięcia”. Przy tego typu zbiornikach wymaga się stosowania wyłącznie materiałów przeznaczonych do basenów. W naszych warunkach klimatycznych baseny ceramiczne powinny być raczej kryte.

 

Baseny ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest plastycznym, łatwym w obróbce materiałem, dlatego idealnie nadaje się do konstrukcji o nieregularnych kształtach. Ponadto stal nierdzewna jest materiałem trwałym i wytrzymałym. W przypadku prawidłowego wykonania powstaje jednolity, szczelny zbiornik odporny na tąpnięcia i ruchy Ziemi. Dodatkową zaletą tego materiału jest jego lekkość. Ciężar 1 m2 ściany betonowej to ok. 700 kg, natomiast ściany ze stali nierdzewnej zaledwie 15-20 kg. Warto dodać, że nie każda stal nadaje się do zbudowania niecki basenowej. Najbardziej odporna na działanie wody, temperatury i chlorków zawartych w wodzie basenowej jest stal nierdzewna AISI 316 L (inne oznaczenie 1.4404). Baseny wykonane z tego materiału idealnie nadają się na zewnątrz. Dla użytkowników dużą zaletą będzie również łatwość czyszczenia i konserwacji tego typu basenu. Gładkie ściany i brak porowatych elementów sprawiają bowiem, że zanieczyszczenia nie osadzają się na ścianach i dnie basenu.

Baseny drewniane

To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają miejsca lub pieniędzy na powyższe baseny. Letni basen drewniany świetnie nada się do każdego ogródka. Baseny tego typu są nie tylko komfortowe, ale i pozwolą utrzymać wygląd ogrodu na wysokim poziomie. Naturalna faktura drewna idealnie uzupełni bowiem jego krajobraz. Należy pamiętać, że uzdatnianie wody basenowej jest niezbędne dla komfortowego korzystania z basenu.

Basen to nie tylko niecka basenowa, ale także urządzenia technologii basenowej potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Należą do nich m.in.:

  • pompy basenowe
  • sterowniki
  • filtry piaskowe
  • automaty dozowania chemii
  • atrakcje wodne
  • oświetlenie
  • wymienniki ciepła
  • lampy UV
  • odkurzacze
  • zadaszenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *