Betoniarki

Jednym z typowych urządzeń, które swoje zastosowanie ma na każdej niemal budowie, są betoniarki. Mimo upływu lat i olbrzymiego postępu technologicznemu w tej dziedzinie, betoniarki nadal są w użyciu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Betoniarka należy więc do podstawowych narzędzi budowlanych. Służy przede wszystkim do mieszania cementu, wody, a także żwiru i piasku, stosowanych jako kruszywa. Zadaniem betoniarki jest wymieszanie składników mieszanki betonowej do uzyskania z nich jednolitej masy. Ją za pomocą grubego węża betonowozu lub wiadra budowlanego wylewa się na powierzchnię.

Typowa w wyglądzie betoniarka przypomina swoim kształtem obrotowy bęben. Jeżeli wykonywane są mniejsze prace, do których nie jest potrzebna bardzo duża ilość materiału, wówczas wykorzystuje się betoniarki przenośne.

Jeżeli podczas prac budowlanych zamawia się większe ilości gotowego betonu, wówczas przewożony on jest w olbrzymich betoniarkach, które zamontowane są na samochodzie ciężarowym. Potocznie nazywane są one „gruszkami”.

Betoniarki kategoryzuje się na trzy grupy, zależnie od tego jaki mają kształt, jak się je przemieszcza oraz w jaki sposób pracują.

W pierwszej grupie znajdują się więc betoniarki kielichowe lub bębnowe. W drugiej – betoniarki stałe, samochodowe (wspomniane gruszki) lub przenośne. Grupa trzecia to betoniarki, które działają ciągle i takie o działaniu okresowym.

Gruszki nazywane są inaczej również betonowozami. Ich działanie polega na tym, że dzięki temu że bęben z betonem kręci się przez cały czas przemieszczania się pojazdu, nie ma możliwości, aby przygotowany w niej beton zastygł.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *