Cegły, pustaki, bloczki – z czego wymurować ściany?

Decyzja o wyborze materiału z którego będziemy mieli ściany jest jedną z pierwszych poważnych decyzji jakie musimy podjąć na etapie budowy. Wybór wcale nie jest prosty, bowiem na rynku dostępnych jest dużo materiałów o dobrej jakości.

Okazuje się, że wydatki na same materiały nie będą wcale takie duże. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi rodzajami materiałów także nie są jakieś ogromne, dlatego tak trudno jest podjąć decyzję. Przede wszystkim nie radzimy kierować się ceną, bo najważniejsza jest jakość. Jeżeli kupimy materiały jakościowo dobre, to odczujemy tego efekty w przyszłości. Ściany domu powinny być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. Ich podstawowym zadaniem jest chronienie domowników przed zimnem i hałasem, dlatego powinny być odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Pod uwagę powinniśmy brać nasiąkliwość, która im będzie mniejsza, tym lepiej. Materiały nasiąkliwe trzeba chronić przed długotrwałym kontaktem z wodą (np. na budowie ustawiać je na paletach i przykrywać). Pod uwagę należy także wziąć  to, jakie korzyści przyniesie nam zastosowanie konkretnego materiału – mowa tu przede wszystkim o ciepłochłonności. Będzie to miało ogromne znaczenie na etapie ocieplania budynku.

zaprawa_murarska

Kolejną sprawą jest wybór technologii w jakiej chcemy budować. Możemy zdecydować się na ściany nieocieplone, jednowarstwowe albo z ociepleniem, dwu lub trójwarstwowe. Najszybciej muruje się ściany jednowarstwowe. Materiałami które nadają się do budowania w takiej technologii są beton komórkowy, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz bloczki keramzytobetonowe. Główną zaletą betonu komórkowego jest to, że jest lekki i łatwy w obróbce – z łatwością przytniemy go zwykłą piłą. Do wyboru mamy bloczki o różnej gęstości objętościowej (odmiany 400, 500, 600, 700, 800). Im większa gęstość, tym lepsza odporność na ściskanie, ale jednocześnie mniejsza izolacyjność. Bloczki te robi się z cementu, wapna i środka pianotwórczego – proszku lub pasty aluminiowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *