Beton komórkowy jest materiałem, który już od dawna pobija europejskie budowy, a w ostatnim czasie również w Polsce inwestorzy i budowlańcy coraz częściej doceniają jego zalety. W tej sytuacji warto wiedzieć, czym jest ten materiał i jakie właściwości zadecydowały, że to z betonu komórkowego najłatwiej dziś wybudować dom.
Czym jest beton komórkowy?
Beton komórkowy od tradycyjnego różni się przede wszystkim lekkością, gdyż otrzymuje się go poprzez wtłoczenie do plastycznej jeszcze masy betonowej gazu, którego pęcherzyki tworzą w nim pory, stąd właśnie nazwa „komórkowy”. Budulec otrzymuje się albo za sprawą reakcji chemicznej zachodzącej po dodaniu do cementu proszku aluminiowego, albo przy pomocy substancji pianotwórczej, wtłaczającej powietrze podczas mieszania przy dużej prędkości.
Pierwsze wersje tego materiału powstawać zaczęły pod koniec XIX wieku, jednak dopiero w latach 20. XX wieku opatentował go Szwed Axel Ericsson. Beton komórkowy był odpowiedzią na ówczesne szwedzkie niedobory energii, w związku z którymi wzrosło tam zapotrzebowanie na domy o jak najlepszej termoizolacji. Jeszcze w tej samej dekadzie tę technologię wdrożono w budownictwie na szeroką skale, a stale udoskonalany sposób produkcji i obróbki betonu komórkowego (między innymi w 1945 r. wynaleziono w Niemczech metodę cięcia go na mniejsze bloki przy pomocy stalowych drutów) czynił z niego coraz doskonalszy budulec. Polskie zakłady – pierwsze była fabryka w Solcu Kujawskim – zaczęły wytwarzać go w 1954 roku.
Zalety betonu komórkowego…
Do największych zalet betonu komórkowego należą przede wszystkim jego właściwości termoizolacyjne. Producenci chwalą się, że ich wyrób ma zdecydowanie lepsze wyniki w tej materii od tych, jakie zalecane są w normach. Najcięższe odmiany betonu komórkowego izolują równie dobrze jak drewno, a lżejsze z nich nawet kilkukrotnie lepiej. Jednocześnie lekkość i łatwość obróbki sprawia, że budowa domu przy wykorzystaniu tego materiału będzie dużo prostsza i szybsza niż przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów. Coraz popularniejsze są prefabrykowane elementy – zwane bloczkami – które błyskawicznie łączy się w elementy konstrukcyjne. Wreszcie ostatnią często podkreślaną zaletą jest cena, gdyż jeden bloczek betonu komórkowego kosztuje dwukrotnie mniej niż liczba cegieł, którą z powodzeniem zastępuje.
…i jego wady
Nie oznacza to jednak, że ten materiał pozbawiony jest pewnych wad. Do jednej z większych należy dość niska odporność i kruchość betonu komórkowego, która jest większa w jego lżejszych odmianach. Z jednej strony zapewnia to wspominaną już łatwość w obróbce, wszak budulec ten można ciąć piłą do drewna i wiercić w nim zwykłą wiertarką, z drugiej może stanowić również pewną wadę. Beton komórkowy wykazuje również dość niską tolerancję na wilgoć, gdyż łatwo nasiąka wodą, dlatego raczej nie można budować z niego na terenach podmokłych.
Warto rozważyć
Tak czy inaczej beton komórkowy posiada więcej zalet niż wad i zapewne warto rozważyć wprowadzenie tej technologii również na swojej budowie. Wszystko zależy wprawdzie od indywidualnego kontekstu, niemniej w większości wypadków wady tego materiału okazać się mogą niczym wobec jego niekwestionowanych zalet.