Czym pokryć dach?

Przy każdej budowie zawsze pojawia się pytanie – czym pokryć dach? Okazuje się, że mamy nie lada trudny wybór. Dobranie odpowiedniego pokrycia do dachu zależy od jego kształtu – czy jest on spadzisty czy płaski. Ważna jest również konstrukcja więźby – delikatna czy solidna Przy każdej budowie zawsze pojawia się pytanie – czym pokryć dach? Okazuje się, że mamy nie lada trudny wybór. Dobranie odpowiedniego pokrycia do dachu zależy od jego kształtu – czy jest on spadzisty czy płaski. Ważna jest również konstrukcja więźby – delikatna czy solidna?

Pokrycie dachu najlepiej zaplanować już w fazie projektowania. Wtedy specjalista dobierze dla nas najlepsze rozwiązanie, które będzie jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Dla niektórych pokryć dachowych należy zaprojektować mocniejszą konstrukcję więźby. Jeżeli przeprowadzamy remont starego dachu, jesteśmy ograniczeni jego konstrukcją. Jakie pokrycia najlepiej dobierać do poszczególnych konstrukcji?

Faliste płyty bitumiczne – pokrycie tego rodzaju odznacza się odpornością na promienie UV i inne czynniki atmosferyczne, jak wichury czy deszcze. Cechuje się również lekkością. Płyty tego rodzaju nadają się najlepiej do dachów o mało skomplikowanej konstrukcji.

Gont drewniany – wykonany jest z drewna świerkowego, jodłowego lub sosnowego. Waga takiego pokrycia jest dość ciężka. Gonty mają kształt klina i mogą być dodatkowo cięte. Nadają się dachów o skomplikowanych kształtach.

Papa asfaltowa – często stosowana jako izolacja przeciw wilgoci. Pokrywane są nią dachu płaskie. Charakteryzuje ją lekkość – papa asfaltowa wygląda w następujący sposób — zobacz.

Blacha – na pokrycie dachu bardzo często stosuje się blachy o różnym stopniu wyprofilowania. Najczęściej występują pod postacią stalowej blachy, która jest dodatkowo ocynkowana. Pokrycie jest lekkie i uniwersalne – nadaje się do każdego rodzaju dachu.

Dachówka ceramiczna – małe wymiary tego rodzaju dachówek nadają się do pokrycia nawet bardzo skomplikowanych powierzchni. Pokrycie to jest dość ciężkie, więc wymaga solidnej konstrukcji.

Płyty wiórowe – są to płyty strugane z osiki. Są lekkie i nadają się do każdego dachu. Ich dużą wadą jest to, że bardzo chętnie zalęgają się tam korniki.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *