Dom z prefabrykatów – zalety i wady

Domy z prefabrykatów powoli wchodzą na polski rynek. Takie domy są błyskawiczne w budowie, trwałe, energooszczędne. Wydaje się, że takie rozwiązanie ma same zalety. Czy rzeczywiście?

Budowa tradycyjnego domu to spore wyzwanie i ogromne obciążenie. Przeraża długi czas budowy, potrzeba znalezienia fachowej ekipy budowlanej, a potem konieczność drobiazgowej kontroli jej pracy. Wszystko to sprawia, że przez cały okres budowy, nie robimy nic innego, jak tylko rozwiązujemy co rusz się pojawiające nowe problemy. Wpływa to wszystko bardzo niekorzystnie nie tylko na naszą życie zawodowe, jak i prywatne.

Domy prefabrykowane – coraz bardziej popularne

Idea domów prefabrykowanych wychodzi naprzeciw przemianom cywilizacyjnym. Ludzie nie mają czasu na spokojne „budowanie się”, teraz oczekuje się szybkich i skutecznych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są właśnie domy prefabrykowane. Ich głównym zamysłem jest produkcja większości komponentów domu bezpośrednio w fabryce, pod czujnym okiem komputerów. To daje gwarancję, że budowane części domu, będą do siebie pasować co do dziesiątków milimetrów. Ale nie tylko zyskujemy na precyzji. Domy budowane tą technologią stawia się w kilkanaście dni, a wykańcza w kilka tygodni. Już w kilkanaście tygodni od rozpoczęcia pierwszych robót możemy cieszyć się swoimi czterema kątami. Niektóre firmy idą jeszcze o krok dalej, oferując domy modułowe, w których prefabrykowane są całe pomieszczenia. Choć gotowy produkt ma bardzo ograniczone możliwości dostosowania go pod indywidualne gusta, to ma tę zaletę, że jest to najszybszy sposób na zbudowanie domu.

Zalety i wady domów z prefabrykatów

Obok wspomnianej już szybkości, domy prefabrykowane mają jeszcze kilka innych zalet. Jest solidny i wytrzymały, nie wymaga kilku ekip budowlanych, nie potrzeba też nadzorować robót, firma wykonująca daje przeważnie kilkudziesięcioletnią pełną gwarancję na swój produkt. Poza tym takie dom jest ekologiczny i energooszczędny. Ogrzewanie takich domów jest tanie i nie wymaga dużych nakładów finansowych na kładzenie instalacji grzewczej. Budowa takich domów ma również pewne niedogodności. Do nich z pewnością musimy zaliczyć konieczność zapewnienia ekipie montażowej łatwy i bezproblemowy dojazd do działki budowlanej zarówno wielkim ciężarówkom, jak i dźwigom. Poza tym inwestycja nie należy do tanich i jest to chyba jedyny poważny czynnik odstraszający potencjalnych klientów.

Zdjęcie:  Concrete Forms, Licencja CC BY 2.0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *