Domowe źródełko

Coraz więcej osób nie chce tracić czasu, ani pieniędzy na kupowanie wody źródlanej czy mineralnej. Znacznie taniej i praktyczniej jest zaopatrzyć się w specjalne systemy, uzdatniające wodę. Obecnie są bardzo modne, a do tego ich cena jest naprawdę kusząca.

Nie jest wyłącznie sprawą mody rosnące zainteresowanie wszelkimi urządzeniami poprawiającymi stan wody uzyskiwanej w domowej instalacji. Najistotniejszym i decydującym tu czynnikiem jest wzrost wiedzy o wpływie używanej na co dzień wody na nasze zdrowie i kondycję. Dodatkowo jest też w polu widzenia wpływ czystości wody na żywotność bardzo wielu urządzeń jakie stosujemy w instalacji domowej – dotyczy to nie tylko elementów związanych z centralnym ogrzewaniem, ale też pralek, głowic ceramicznych, zaworów tradycyjnych. Na rynku wybierać można w bardzo szerokiej ofercie firm specjalizujących się w budowie i dostarczaniu najprzeróżniejszych składników takiej domowej stacji uzdatniania wody.

Co najważniejsze właściwie wszystkie z nich mają wersje, pozwalające na ich użycie nie tylko w instalacji domu jednorodzinnego, ale też w budynkach wielorodzinnych. Stosowane niekiedy w punktach odbioru wody, czyli przeważnie przy bateriach kuchennych filtry węglowe czy ceramiczne spełniają oczywiście swoją rolę ale siłą rzeczy nie mogą dorównać instalacjom, gdzie proces uzdatniania wody jest wieloetapowy.W pierwszym rzędzie instalowane są urządzenia pozwalające na odżelazienie i odmanganienie wody.

Najnowsze urządzenia w tej klasie należą do grupy programowalnych elektronicznie i nieomal bezobsługowych – oczyszczanie wszelakich filtrów następuje w drodze płukania i odprowadzenia zanieczyszczeń do ścieków.W instalacjach pojawiają się też stacje do ultrafiltracji wody, bazujące na przepływie przez membrany, filtry węglowe, filtry osadów wapnia oraz elementy zmiękczające wodę. Dla bardzo wymagających użytkowników dostępne są też systemy dezynfekujące przepływającą wodę promieniami UV. Wyjątkowo często spotykaną formą zanieczyszczeń w wodzie wodociągowej są cząstki żelaza. Instalacje miejskie i nie tylko zresztą miejskie w dużej mierze opierają się na bardzo wyeksploatowanych rurach, gdzie cząstki osadów i rdzy są nie do wyeliminowania przed dotarciem do finalnego odbiorcy. Szereg deweloperów, szczególnie tych oddających do użytku wielorodzinne domy o wysokim standardzie mieszkań już na etapie projektowym przygotowuje rozwiązania, zmierzające do uzdatnienia wody dla całego budynku i dające też swobodę w ostatecznym wyborze instalacji obecnych w mieszkaniach poszczególnych lokatorów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *