Druciana prezentacja

Drut to wyrób hutniczy, służący za element konstrukcyjny wielu urządzeń. Jest to także materiał budowlany, niezbędny przy powstawaniu gmachów, zbrojeń itp. itd. Wymiary poprzeczne tegoż narzędzia są niewielkie, za to przydatność owego wynalazku – ogromna. Poniżej przytaczamy charakterystykę drutów i sposoby ich zastosowania.  

Przekrój poprzeczny drucików zwykle jest okrągły, zaś średnicę liczy się w milimetrach – osiąga ono rozmiar do ośmiu milimetrów. Większe gabaryty oznaczają, że mamy do czynienia nie z drutem, a z prętem. Najczęściej towar ten dostarcza się na szpulach albo w buchtach – zwiniętych węzłach.

Popularne zastosowanie drutów, zmienią anonimowego węża w gibkie wieszaki na ubrania, pomocne naciągi, wiązania prętów zbrojeniowych w żelbecie, w elektrotechnice oraz w elektronice. Jako przewody elektryczne druty również sprawdzają się doskonale – mogą również wzmacniać różnego rodzaju liny. Dużym atutem tego produktu jest fakt, że można je formować ,,gołymi rękami”, bez użycia narzędzi.

Jak wykonać takie twory? Otóż, najlepiej przeciągać je na gorąco albo na zimno. Zwłaszcza niektóre metale mają bardzo dobre właściwości plastyczne – np. złoto albo srebro pozwalają się dowolnie ugniatać, wytapiać, formować. Można z nich otrzymać druciki o średnicy ułamków milimetra. Ceni się zwłaszcza sztywność i trwałość tych materiałów: wszak mówi się wszak, że banalne zagadnienie jest jasne jak słońce, a nieskomplikowana kwestia – prosta jak drut…

Gdy mamy do czynienia z większymi odpowiednikami drutów – z prętami, wprowadzamy ich następujący podział: krągłe, sześciokątne, kwadratowe, prostokątne. Pręt stalowy – wedle polskich norm określamy za pomocą średnicy bądź wymiaru przekroju, ważny jest też gatunek stali i jej klasa – im wyższa, tym tworzywo jest trwalsze, odporniejsze na uszkodzenia.

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *