Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego zaplanowania i należytego przeprowadzenia każdego z etapów. Od dobrego przygotowania działań w dużym stopniu zależeć będzie jakość, szybkość a także koszt naszej budowy.
Na wstępie
Musimy na początku podjąć decyzję odnośnie zaakceptowania wybranej wersji projektu naszego domu. Pod potrzeby tego projektu musimy uzyskać warunki przyłączenia mediów: prądu, wody, gazu i telekomunikacji. Należy zebrać dokumenty wskazujące możliwości przyłączy pod nasz przyszły dom, a także jego całościowy projekt i złożyć w urzędzie z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na budowę. Okres oczekiwania na wydanie przez urząd decyzji, po złożeniu prawidłowego wniosku, nie powinien przekroczyć 65 dni. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata, jeśli nie rozpoczniemy w tym czasie budowy, jego postanowienia wygasają.
Stan zero
Gdy pozwolenie się uprawomocni (po 14 dniach) możemy przygotowywać plac budowy. Geodeta musi nam wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z planem zagospodarowania działki. Powinniśmy ogrodzić teren budowy, zadbać o bezpieczeństwo na placu i wówczas możemy przystąpić już do wykonywanie prac ziemnych. Przygotowujemy grunt pod budowę fundamentów i podpiwniczenia. Wylewając ławy i stawiając ściany fundamentowe pamiętajmy o rozprowadzeniu kanalizacji poziomej i metodach doprowadzeniach innych mediów do domu.
Stan surowy otwarty
Stworzenie stanu surowego otwartego to postawienie ścian i komina oraz wykonanie stropów i zrębów schodów. Jest to jeden z ważniejszych etapów, bo ma wpływ na całą konstrukcję budynku . Prace mogą być tu wykonywane w różnych technologiach i z różnych materiałów. Zakończenie tego etapu – to przygotowanie więźby oraz wykonanie pokrycie dachu.
Instalacje i tynkowanie
W kolejnym etapie wykonujemy instalacje wewnętrzne w domu. Tworzymy łącza wodociągowo- kanalizacyjne, instalacje elektryczne oraz gazowe, a następnie dokonywane są ich sprawdzenia i techniczne odbiory. Potem przystępujemy do wylewania podłóg oraz tynkowania – te prace również mogą być wykonywane przy użyciu najróżniejszych technik i materiałów.
Prace montażowe i wykończeniowe
Podstawowe prace montażowe to zamocowanie okien i drzwi, po czym możemy już przystąpić do wykonywania ewentualnych dociepleń i wykończenia elewacji. Wewnątrz budynku montujemy urządzenia grzewcze i podłączamy grzejniki czy też np. ogrzewanie podłogowe.Następnie wykonujemy wszelkie inne prace wykończeniowe, w zależności od naszych pomysłów aranżacyjnych. Kładziemy zewnętrzne warstwy podłóg, instalujemy tzw. biały montaż i wszelką armaturę, montujemy, wymagające specjalnego podejścia, sprzęty czy urządzenia (klimatyzacje, chłodnie, wyciągi). Wykańczamy ściany, malujemy, ozdabiamy.
Zakończenie budowy
O zakończeniu naszej budowy musimy powiadomić powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni – możemy zameldować się i wprowadzić do nowego domu. Więcej informacji, znajdziesz tutaj http://pioropolis.pl/dom-i-ogrod/jak-postawic-wlasny-dom.html