Wspominając budowę domu bardzo często mamy na myśli fundament. Trudno się temu dziwić w końcu to on stanowi w pewnym stopniu jego podstawę. Jeśli zatem nie zadbamy o to, by była bardzo solidna i mocna, możemy zapomnieć o tym, że w przyszłości będziemy z niej zadowoleni.
Coraz częściej jednak współczesne budynki wznoszone jako domy jednorodzinne zamiast tradycyjnej wylewki opierają się na płycie fundamentowej. Na czym polega ten sposób wznoszenia budynku i dlaczego cieszy się, aż takim powodzeniem?
Płyty fundamentowe sprawiają nieco trudności podczas etapu projektowania. Co do tego nie ma oczywiście wątpliwości. Jeśli jednak zamontujemy ją w odpowiedni sposób z pewnością doświadczymy w przyszłości wiele plusów wynikających z tego typu rozwiązania.
Płyta fundamentowa to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla domów, które powstają na słabych gruntach. Zapewniają one znacznie lepszą izolację przeciwwilgociową oraz ocieplenia.
Dlaczego płyty fundamentowe polecane są do słabej jakości gruntów? Płyty te pozwalają na równomierne rozłożenie obciążenia, przez co jest znacznie większa szansa na to, że w przyszłości nasze ściany nie ulegną popękaniu. Ponadto płyta ta, pokrywa się z kształtem domu, a stabilność podłoża nie zostaje w żaden sposób naruszona.
Płyta fundamentowa to jednak przede wszystkim znacznie krótszy czas poświęcony na roboty ziemne i mniejsze wykorzystanie narzędzi ręcznych.
Podsumowując:
- płyta fundamentowa to równomierne rozłożenie obciążenia budynku,
- idealna izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa,
- szybka realizacja pierwszego, ziemnego etapu budowania domu.