Gipsowanie ścian to jeden z etapów renowacji wnętrza. Nie jest to szczególnie trudna czynność, każdy może się pokusić o własnoręczne odnowienie ściany. Wystarczy tylko odrobinę wolnego czasu i odpowiednie materiały budowlane.
Gips nakładamy bezpośrednio na oczyszczoną i odtłuszczoną ścianę. Jeśli podłoże charakteryzuje się dużą chłonnością np. beton komórkowy, wówczas należy zagruntować ścianę odpowiednią do tego emulsją gruntującą. Odpowiednio przygotowaną zaprawę gipsową nakładamy pacą, jej szerokość uzależniona jest od umiejętności nakładającego, dlatego warto mieć ich co najmniej dwa rodzaje na początek i samemu popróbować. Im równiej nałożymy masę, tym mniej szlifowania nam później zostanie. Szlifujemy do równego papierem ściernym lub płótnem 100 lub 150. Po wygładzaniu ścian, nanosimy na nią cienką (2-3 mm) warstwę gładzi szpachlowej. Po jej wyschnięciu i oszlifowaniu, jeśli uzyskaliśmy równą powierzchnię (świetnie pokazuje to zastosowanie halogenu) możemy na koniec, zagruntować, by łatwiej i ekonomiczniej się malowało. Jeśli powierzchnia ma jeszcze niedoskonałości powtarzamy szpachlowanie.
Jakie narzędzia do gipsowania?
Szpachelka – to uniwersalne narzędzie, dobra do mieszania i nakładania masy na pacę
Kielnia sztukatorska – pomocna przy mieszaniu i nakładaniu większej ilości masy, np. szpachli
Kielnia kątowa pozwala rozprowadzać i wyrówna masę w narożnikach, w zależności od rodzaju narożników, spotyka się kielnie kątowe wewnętrzne i zewnętrzne
Szpachla fasadowa (tzw. pióro) – dzięki niej nałożymy masę na duże obszary ściany
Paca – za jej pomocą wyrównujemy i rozciągamy masę na całej powierzchni ściany
Paca do siatki ściernej – to na nią nakładamy papier ścierny, dzięki czemu łatwo i skutecznie oszlifujemy ścianę
Należy pamiętać, aby wszelkie wymienione tu narzędzia były wykonane z materiałów nierdzewnych, warto również mieć szpachelki i pace różnej wielkości, przez co łatwiej nam będzie dopasować narzędzia do określonych warunków i zastosowań. Dobrej jakości gips stanowi solidne i, co najważniejsze, przyjazne dla człowieka wykończenie ściany.
zdjęcie: M.Minderhoud, licencja: CC BY-SA 3.0