Inteligentne domy

Utknąłeś autem w korku, wyciągasz tablet i ustawiasz temperaturę, podciągasz żaluzje, żeby światło słoneczne nagrzało wnętrze, puszczasz nastrojową muzykę i podgrzewasz wodę na herbatę. Zaraz – wodę na herbatę? To co to za temperatura, żaluzje i muzyka? Nie chodzi o samochód?

Otóż nie – chodzi o twój dom. Przepraszam, o twój inteligentny dom.

Zresztą wymienione wyżej funkcjonalności to tylko wierzchołek góry lodowej. Integracja z funkcjami do tej pory nie kojarzonymi ze sterowaniem zdalnym idą coraz dalej. W przyszłości za pomocą telefonu będziemy nie tylko ustawiać temperaturę i wilgotność powietrza, ale również na przykład otwierać drzwi. Brzmi dziwnie? Cóż, taka czeka nas przyszłość.

Wszystko zasadza się bowiem na koncepcie znanym pod nazwą Internetu Rzeczy. U jego źródła leży idea skomunikowania różnego rodzaju urządzeń w obrębie jednej sieci domowej za pomocą modułu WiFi wbudowanego w każde z nich. Nie chcesz, żeby pranie leżało długo mokre, ale ty zaraz wychodzisz? Nie ma problemu – wrzucasz ubrania do bębna i na godzinę przed powrotem do domu chwytasz telefon, by nacisnąć przycisk ‘start’. A może nie do końca wiesz, jak się obsłużyć pralką (bo kto by czytał instrukcję obsługi)? Z pomocą przyjdzie ci system rozwiązywania najczęstszych problemów. Może wreszcie nie wiesz, co kupić na obiad bo nie do końca wiesz, co znajduje się w lodówce? Na ekran tabletu wrzuć sobie podgląd z kamery zamontowanej wewnątrz lodówki.

Tego typu przykłady można mnożyć bez końca, niemniej nie ma to większego sensu, skoro znamy już ogólną ideę przyświecającą temu pomysłowi. Przyznacie, że jest to niezwykle wygodne? W chwili obecnej takie urządzenia kosztują wciąż sporo, niemniej wraz z upowszechnieniem tej technologii będzie sobie na nią mogło pozwolić coraz więcej osób. Warto jednak już teraz zapoznać się z jej możliwościami, by w sytuacji, w której stanieje być odpowiednio przygotowanym. Czy warto? Na to pytanie każdy będzie sobie musiał odpowiedzieć sam.

***

Skoro o inteligencji mowa, to sprawdźcie też, jak inteligentnie radzić sobie z chorobami roślin 😉
http://magruk.pl/jak-radzic-sobie-z-chorobami-roslin/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *