Jak nakładać tynk?

Zaczynamy od przygotowania podłoża, na którym chcemy położyć warstwę tynku. Prace te polegać będą na umyciu, odtłuszczeniu i odpyleniu ściany. Jeżeli powierzchnia dodatkowo wykazuje cechy silnej chłonności, a także jest sypka, należy ją wcześniej również zaimpregnować środkami specjalnie przeznaczonymi do wzmacniania. Mamy tu na myśli przede wszystkim wodne dyspersje żywic.

Nawet gdy podłoże jest idealnie gładkie, warto zastosować impregnat, ponieważ zwiększy on przyczepność. Jeżeli w ścianie pojawiają się metalowe elementy, również należy je odpowiednio zabezpieczyć. Wymagać będą one oczyszczenia i pomalowania antykorozyjnym środkiem.

Gdy do czynienia mamy z gipsowym podłożem, należy je wcześniej ukośnie zarysować. Nie robimy tak jednak w przypadku płyt kartonowo-gipsowych!

Wszelkie przerwy czy spoiny należy zabezpieczyć nylonową siatką. W przypadku płyt wiórowo-cementowych robimy to z użyciem siatki metalowej (antykorozyjnej).

Sposób mechanicznego nakładania tynku za pomocą agregatu, to zdecydowanie ułatwienie. Proces ten przebiega wówczas o wiele szybciej niż w przypadku narzucania materiału za pomocą kielni. Samo nałożenie warstwy nie jest jednak takie proste.

Podczas kupowania materiału należy uwzględnić to, jaką metodą będziemy nakładali tynk, ponieważ ten sam produkt posiada tu dwie wersje – do nakładania ręcznego i mechanicznego.

Sposób nakładania należy zaplanować również w ten sposób, aby łączenia wyschniętych stref materiału z mokrymi, przypadały w miejscach maturalnych łączeń, czyli najczęściej w rogach ścian.

Forum Leroy Merlin to skarbnica wiedzy na temat metod nakładania tynków i nie tylko. Zachęcamy więc sprawdzić, jakimi cennymi radami dzielą się osoby doświadczone w tynkowaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *