Jak wybrać karnisz?

Wyposażenia domu charakteryzują się tym, że na jedne wydajemy dużo, tylko po to, by wszystko sprawnie działało, nie mając przy tym jakiś specjalnych wrażeń estetycznych. Na inne wydajemy dużo, bo stanowią centralny punkt domu i wszyscy odwiedzający zwracają na nie uwagę. Inne są tak małe, że mało kto je zauważa, a jednak mają jakieś znaczenie.

Weźmy np. okno. Cały jego urok zawdzięczamy delikatnym firankom, wzorzystym zasłonkom. Aby jednak wszystko ładnie i schludnie wyglądało trzeba je na czymś zawiesić. I tutaj właśnie należy się odnieść do takiego elementu domu, na który mało kto zwraca uwagę. Chodzi oczywiście o karnisz. Metalowa czy drewniana, ma przede wszystkim dobrze spełniać swoją funkcję.

Jak ja zatem dobrze dobrać by cieszyła nas na długie lata?

Przy wyborze karniszy na początek należy zmierzyć okno. Karnisz zawsze powinna wychodzić nieco poza szerokość wnęki okiennej. Zatem jeśli nasze okno ma 150 cm długości, nasza karnisz niech ma tych cm 180 . Tak by co najmniej 15 cm pozostało po każdej ze stron. Oczywiści jeśli planujemy oprócz firanek zawiesić również zasłony karnisz powinna być już nieco dłuższa.

Drugim pytaniem do rozważenia jest przymocowanie karniszy. Zastanówmy się, czy chcemy, aby była przymocowana do sufitu, czy do ściany. Tutaj powinniśmy na chwilkę przystanąć przy odległościach przymocowania szyny czy rurki od parapetu. Pamiętajmy, żeby zawiesić je tak, by w razie długiej firanki materiał nie opierał się na parapecie ale luźno zwisał poza nim.

zasłony

Wreszcie wybieramy rodzaj karniszy oraz mocowań. Na rynku występują modele: drążkowe, szynowe, drążkowo – szynowe. Mocowania natomiast dzielą się na tradycyjne żabki, później agrafki, przelotki, szelki, zawieszki.

Na koniec pozostaje już tylko wybór koloru i faktury. W pomieszczeniach tradycyjnych wybierzmy te w kolorze mosiądzu i niklu. Natomiast w nowoczesnych pomieszczeniach inox i antracyt. Duży wybór karniszy znajdziemy tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *