Domy jednorodzinne z poddaszem są bardzo popularne. Jego zagospodarowanie może być bardzo efektowne, ale jednocześnie trudne za sprawą pochyłych ścian. Aranżacja poddasza to także okna dachowe, które muszą dostarczyć mieszkańcom odpowiednią ilość światła do wnętrza.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takich okien? Podpowiemy Wam.
- izolacyjność cieplna – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynniki Ug i Uw. Pierwszy to współczynnik przenikania ciepła przez szybę, drugi – przez całe okno. Im współczynniki te są niższe, tym mniej ciepła dostaje się przez okno. Nowoczesne okna dachowe osiągają współczynnik Uw na poziomie 0,68-1,1 W/(m²•K), czyli o ponad 30% korzystniejszy niż okna standardowe. Okna dachowe uchodzą za energooszczędne, ponieważ zazwyczaj wyposażone są w zespolone szyby, będące połączeniem szkła niskoemisyjnego lub hartowanego i bezpiecznego szkła klejonego. Ponadto wyposażone są w dystansową ramkę, która poprawia szczelność termiczną, a także wypełnione są szlachetnym gazem utrudniającym przepływ ciepła. Najnowocześniejsze okna energooszczędne mają szyby dwukomorowe. Obie komory wypełnione są gazem. W nowoczesnych oknach ważnym elementem poprawiającym izolacyjność cieplną jest również rama izolacyjna zbudowana z nienasiąkliwej pianki o świetnych właściwościach termicznych.
- dźwiękochłonność – należy także zwrócić uwagę na wskaźnik Rw, który mówi o właściwościach akustycznych okna. Izolacyjność akustyczna podawana jest w dB. Im wyższa wartość, tym lepiej, tzn. okno dobrze wytłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz. Za okno dachowe o dobrej izolacyjności akustycznej uznaje się takiego, którego wskaźnik Rw wynosi od 25 do 35 dB.
- energia słoneczna – na procent energii słonecznej, która przenika przez okno do wnętrza domu wskazuje współczynnik g. W budynkach, które mają niskie zapotrzebowanie na energię, darmowe ciepło słoneczne jest zaletą, zwłaszcza zimą. Słońce dogrzewa wtedy poddasze. Latem jednak ostre słońce może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu i tzw. efekt szklarni. Można temu zaradzić, wyposażając okna w systemy zacieniające – rolety lub żaluzje. Wyższy współczynnik g mają okna z szybami jednokomorowymi.
- trwałość i odporność na włamanie – okna o dużej wytrzymałości na stłuczenie mają klasę 1C3. Gdy potrzebujemy okien antywłamaniowych szukajmy okien z klasą WK-2 i szybami klasy P4. Za bardzo odporne na włamanie uchodzą okna klasy WK5 i WK6 z szybami odpowiednio P5 i P6.
- promieniowanie UV – dobre okno dachowe powinno także jak najlepiej powstrzymywać emisję promieni UV. Są one bowiem szkodliwe dla zdrowia. Standardowe okna przepuszczają do 40% promieni UV, te najlepsze zaledwie 5%.