Jak wykonać idealną obudowę dla swojego kominka?

Jedni uważają, że obudowa kominka to tylko dekoracyjne wykończenie, ozdoba, która po prostu ma pasować do naszego salonu. Jak się jednak okazuje sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana.

Obudowa kominka zabezpiecza bowiem całą konstrukcję naszego kominka oraz chroni jego wnętrze przed uszkodzeniami.

Obudowę naszego kominka możemy o dziwo wykonać samodzielnie. Jednym z dobrych pomysłów jest obudowa z płyt gipsowo-włóknowych, który nie jest ani skomplikowany, ani specjalnie czasochłonny.

Co wpływa na dobór odpowiedniej obudowy kominka?

Przede wszystkim nasze upodobania stylistyczne oraz dekoratorskie. Rodzajów obudowy dla naszego kominka jest bardzo dużo, zatem odnalezienie idealnej dla naszego salonu z pewnością nie będzie zbyt trudnym zadaniem.

Obudowa z płyt gisowo-włóknowych to przepis na kominek prostu i jednocześnie bardzo klasyczny. Dzięki temu idealnie potrafi on wkomponować się w pomieszczenia o bardzo różnym charakterze.

Dlaczego akurat tego rodzaju płyty?

Chodzi tutaj głównie o wysoki stopień bezpieczeństwa. Można oczywiście stosować płyty ognioodporne, wzmocnione dodatkowo włóknem szklanym, ale ich montaż polega na ich przykręceniu do stelaża, wykonanego z metalowych profili, który zajmuje nieco więcej czasu.

Płyty gipsowo-włóknowe są trwalsze, nie trzeba ich wzmacniać włóknem szklanym a w dodatku podczas montażu nie wymagają stosowania metalowego stelaża. Wystarczy je po prostu zagruntować, a następnie dekoracyjnie wykończyć np. przy użyciu specjalnej farby.

Pamiętajmy, by dobrana farba charakteryzowała się wysoką odpornością na mycie i szorowanie.

Ciekawym rozwiązaniem mogą się także okazać masy szpachlowe, które poprzez nałożenie kolejnych warstw mogą przybierać bardzo dekoracyjne formy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *