Jak wyrównać ścianę?

Jednym z elementu budowy lub remontu domu są prace wykończeniowe. Do najczęstszych zadań wchodzących w skład prac wykończeniowych wchodzi wyrównywanie ścian oraz sufitów. Jak się za to zabrać i czym wygładzić poszczególne nierówności?

Zanim wyrównany ściany i sufity
Zanim przejdziemy do wyrównywania ścian i sufitów musimy dokładnie oczyścić podłoże. Dokładne oczyszczenie dotyczy głównie pozostałości farb, tapet oraz brudu (w tym kurzu).  Po dokładnym oczyszczeniu podłoża za pomocą pędzla lub wałka musimy nałożyć grunt. Pamiętajmy przy tyn, że grunt musi być dobrany do danego tynku.

Wygładzanie powierzchni
Mając niewielkie nierówności na ścianie najlepsza będzie gładź. Jest kilka rodzajów gładzi. Najbardziej znane to gładzie gipsowe (najprostsze w nakładaniu), cementowo-wapienne, cementowe oraz polimerowe. Dzięki swoim właściwościom pokryje i wyrówna powierzchnie do 3 mm. Mając do czynienia z nierównościami większego pokroju można kłaść kilka warstw gładzi lub skorzystać z tańszej opcji – tynku gipsowego. Najlepiej stosować je na nierównościach do 10 mm, pamiętając by nie przekroczyć 20mm. Przy jeszcze większych nierównościach polecane jest użycie tynków cementowo-wapiennych. Powyżej 30 mm stosujmy zaprawy wyrównawcze.

sciana

Jeśli naszym problemem jest odchylenie od płaszczyzny dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych.  W celu „pozbycia” się krzywizny wystarczy wypełnić kawałkami płyt (do wyboru 6,5; 9,5 oraz 12,5 mm) wklęsłe miejsca, a następnie pokryć zaprawą gipsową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *