Jaką podłogę wybrać?

Wykańczanie domu to zawsze sprawa trudna, która nastręcza wielu dylematów. Oprócz kwestii finansowych pozostaje dylemat, czy elegancję poświęcić na rzecz użyteczności, czy może jednak wręcz przeciwnie? Podobnie rzecz się ma z podłogami.

Jak bardzo istotnym elementem jest wybór podłóg nie trzeba nikogo przekonywać. Komfort termiczny, dopasowanie ich do rodzaju ogrzewania i wzięcie pod uwagę ryzyka porysowania to tylko pierwsze z tych, które przychodzą na myśl.

Powszechnie uznanym faktem jest, że jedną z najpraktyczniejszych powierzchni na jaką możemy się zdecydować są panele. Łatwo się je kładzie, wymienia, są relatywnie tanie. Od ich jakości zależy, czy trudno je będzie porysować, ale faktem jest, że nie kumulują ciepła. Nieźle natomiast nadają się jako podłoga ‘na start’ – jeśli marzy nam się solidna, drewniana podłoga, to może na jakiś czas warto położyć panele, a dopiero za później zainwestować w solidny drewniany parkiet. Ciekawym rozwiązaniem, na które można trafić u niektórych producentów, jest kształt paneli który przypomina puzzle – do pokoju dziecka nada się idealnie!

Oceniać parkiet jest niezwykle trudno. By być w pełni zadowolonym z pracy, którą wykonali fachowcy muszą oni być naprawdę pierwszego rzędu. Pakiet kładzie się etapami, na jego właściwości i trwałość mają warunki, które panują w pomieszczeniu, poza tym jego twardość zależy od gatunku drzewa, z którego został wykonany. Dlatego jeśli zdecydujemy się na deski odpowiedniej twardości, znajdziemy sprawdzonego majstra i nie będziemy liczyć się z pieniędzmi w trakcie remontu, parkiet pomalowany lakierem doda naszemu domostwu niezwykłej aury ciepła i elegancji. A w dodatku będzie trwały.

Parkiet

Płytki podłogowe są natomiast powierzchnią, którą zwyczajowo uważa się za najbardziej praktyczną. Są trwałe, ale jednocześnie sporo osób nie wyobraża sobie wykafelkowania salonu twierdząc, że ich przeznaczeniem są przede wszystkim pomieszczenia ‘użytkowe’, nie zaś takie, w których mielibyśmy zaznać relaksu. Stad płytki podłogowe są kładzione przede wszystkim w toaletach, łazienkach czy kuchniach, ewentualnie przedpokojach. W odróżnieniu od paneli i parkietów nie są im straszne odbarwienia spowodowane różnego rodzaju plamami. Ostatnią kwestią jest indywidualne podejście do tematu – jedni będą sobie chwalić latem przyjemny chłodek, który bije od kafli, inni będą załamani, musząc ubierać grube skarpety, by poczuć komfort termiczny.

Jednak każdą z wymienionych technik może w pewien sposób zaczarować, sprawić, by nie była taka jak szereg innych, masowo położonych podłóg. Ciekawe pomysły na mozaiki czy interesujące wzory dodadzą naszemu zakątkowi oryginalnego szlifu.

foto: *n*o*o*r* / Foter.com / CC BY-NC-ND; tricky (rick harrison) / Foter.com / CC BY-NC-SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *