Jaki kolor ma woda szara?

Woda szara znajdzie szereg zastosowań w naszym gospodarstwie domowym pod warunkiem, że wyrobimy w sobie nawyk jej gromadzenia. Jak to zrobić i do czego może nam się przydać?

 Jedną z definicji wody szarej jest ta, która mówi, że nie jest to ani woda zdatna do picia, ani silnie skażona. Powstaje w wyniku czynności gospodarskich i tym samym każdy, kto robi pranie, myje się, zmywa naczynia czy się kąpie, jest jej producentem. Ale nie każdy ją gromadzi, by powtórnie wykorzystać. Z czego wynika nasza niechęć do szarej wody? Po pierwsze z niewiedzy, ile możemy zaoszczędzić z jej używania, po drugie – z konieczności zainstalowania pewnych usprawnień, które pomogą nam ją gromadzić.

Jednym z najpopularniejszych sposobów użycia szarej wody jest spłukiwanie toalet wodą powstałą po umyciu rąk w umywalce – na rynku są już dostępne odpowiednie urządzenia, które są umywalką i toaletą połączonymi zbiornikiem wody zużytej do mycia w umywalce. Niektóre z miejsc użyteczności publicznej, np. więzienia, są już wyposażone w tego typu sprzęt sanitarny, który sprawdza się na tyle dobrze, by mógł trafić pod domowe strzechy.

autor: Jeremy Levine Design żródło: foter.com  CC BY - ND

autor: Jeremy Levine Design
żródło: foter.com
CC BY – ND

Wiele z możliwości zastosowań wody szarej znajdziemy w przydomowym ogrodzie. Można nią z powodzeniem podlewać rośliny w upalne dni, a małe stężenie detergentów i resztek domowego jedzenia po umyciu naczyń podziała na rośliny jak woda z nawozem mineralnym. Można też pomyśleć o wykorzystaniu jej do mycia pojazdów mechanicznych – nadaje się do tego celu znakomicie, ale na przeszkodzie stoi tutaj konieczność wybudowania systemu odprowadzania wody kanalizującego powstałe w myciu samochodu mydliny do ścieku miejskiego – w praktyce jest to rzadko stosowane rozwiązanie z racji niedostępności ścieku w najbliższym sąsiedztwie, co czyni niemożliwym mycie samochodu zgodnie z literą prawa.

Szara woda przed powtórnym użyciem może być uzdatniona w przydomowej oczyszczalni ścieków, dzięki czemu rozszerza się zakres możliwości jej użycia. Pamiętajmy jednak, że szarej wody nawet po kilkukrotnym odfiltrowaniu nie można użyć jako wody pitnej. Bez jej oczyszczania nie ma też możliwości, by ją magazynować – konieczność jej natychmiastowego użycia stanowić może tutaj utrudnienie w działaniach w gospodarstwie domowym. Trzeba również uniemożliwić wodzie szarej gromadzenie się w ogrodzie, co może mieć miejsce w przypadku podlewania ogrodu. Woda szara z racji jej możliwości wykorzystania różni się od wody czarnej, która powinna trafić do przydomowego szamba.

Używając szarej wody nie tylko oszczędzamy na zużyciu wody czystej, ale też działamy proekologicznie, ponieważ nawozimy glebę oraz zmniejszamy pobór wody pitnej z miejskich zbiorników wodnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *