Jakie materiały do wykończenia ściany w kuchni?

W kuchni można zaszaleć jeśli chodzi o wybór materiałów wykończeniowych, bo do wybory jest znacznie więcej opcji niż tylko płytki ceramiczne.

 

Oczywiście, płytki nadal są modne, bo producenci płytek co rusz wymyślają nowe wzory i nowe, bardzo efektowne serie płytek oraz połączenia kolorystyczne. Niekwestionowaną zaletą płytek jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości – nie wchłaniają wody ani tłuszczu, więc usunięcie plam jest łatwe. Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzemy płytki szkliwione o gładkiej powierzchni. Coraz bardziej popularne są płyty z kamienia, jednak ich cena jest wyższa.

Ściany, nie znajdujące się w sąsiedztwie kuchenki i zlewu mogą być pomalowane farbą. Do kuchni stosuje się specjalne farby, odporna na zabrudzenia i zmywanie wodą – farby akrylowe lub ceramiczne. Nawet jeśli powstanie na nich zabrudzenie, można je przetrzeć wilgotną ściereczką. To samo dotyczy tapet winylowych, które doskonale sprawdzają się w kuchni i w łazience.

Jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej innowacyjnego wystroju kuchni, to warto zaryzykować położeniem tynku dekoracyjnego cienkowarstwowego, najlepiej akrylowego. Jednak podłoże pod tynkiem musi być wygładzone. Kuchnia w nowoczesnym stylu dobrze prezentuje się z elementami stalowymi, dlatego przestrzeń między podwieszanymi szafkami a zlewem i kuchenką może być wyłożona blachą gładką lub ryflowaną. Jest odporna na temperaturę i plamy i łatwa w utrzymaniu czystości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *