Jakie okna wybrać?

Żeby móc mówić o ekonomicznym ogrzewaniu domu musimy zdecydować się nie tylko na optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi instalację grzewczą, ale musimy też zwrócić uwagę na to, że ciepło może bardzo szybko uciekać. Efektywne i ekonomiczne ogrzewanie ma rację bytu jedynie wtedy, kiedy ogrzewany budynek jest odpowiednio ocieplony, mamy tu na myśli zarówno odpowiednie zabezpieczenie ścian, które będą zatrzymywały ciepło wewnątrz, jak i o szczelnych oknach, i właśnie nim chcemy poświęcić tym razem uwagę.

Kilkanaście lat temu do Polski przyszła moda na okna PCV, zwane popularnie plastykowymi i tym samym jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się firmy, które proponowały wymianę starych, na nowe, bardziej szczelne, więc i ekonomiczne. Obecnie do łask wracają okna drewniane, ze względu na fakt, iż ich jakość zdecydowanie różni się od tych, które pamiętają nasi rodzice. Czym się charakteryzują te dwa rodzaje okien, które zdominowały polski rynek, jakie są ich ceny, które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Postaramy się przekazać jak najwięcej informacji tak, aby mogli Państwo dobrze wybrać.

Okna PCV


W przypadku okien plastikowych pod uwagę należy brać ich profil, zwłaszcza, że na rynku firmy proponują około 50 ich rodzajów, które różnią się parametrami termicznymi i statycznymi. Wiele rozwiązań uchodzi już za nieco przestarzałe i dobrze jest wziąć pod uwagę kilka cech, które pomogą wybrać najlepiej. W profilu okna ważne są kształt oraz grubość ścianek, odpowiednia grubość wzmocnienia stalowego – jest to element zupełnie niezbędny, system, który sprawi, że woda będzie odprowadzana oraz to, jaki kształt mają komory. Kiedy okna PCV wkraczały na rynek polski były zdecydowanie droższe w stosunku do drewnianych, nie wiedzieć czemu, ale trend ten szybko minął.

Okna drewniane

Jeśli chodzi o okna drewniane, to możemy wyróżnić takie, produkowane masowo – te są średniej jakości, ale nie kosztują też za dużo, i takie, które wykonywane są na zamówienie klienta, który może zdecydować się na kolor i rodzaj drewna. W tym wypadku oczywiście cena jest uzależniona od tych dwóch czynników. Obecnie okna wykonuje się z 3 warstw drewna, które są zwykle lakierowane lub malowane, żeby je zakonserwować, aby mogło przetrwać próbę czasu.

Zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i PCV warto jest pytać o dodatkowe „funkcje”, pozwalające na odpowiednią cyrkulację powietrza nawet, jeśli okna są zamknięte, gdyż nie ma się co oszukiwać – obecnie proponowane rozwiązania sprawiają, że okna są za szczelne. O sposobach montażu okien postaramy się napisać przy innej okazji, gdyż jest to dość obszerny temat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *